profil

Czynniki wpływające na zgniatanie obudowy i zmniejszenie przekroju wyrobisk oraz Roboty przygotowawcze i rozcinka do systemu ścianowego w pokładach metanowych.

poleca 85% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Czynniki wpływające na zgniatanie obudowy i zmniejszenie przekroju wyrobisk.
Tąpania - jest dynamicznym rozładowaniem energii potencjalnej sprężystości skał połączone z wyrzuceniem materiału skalnego do wyrobiska, lub zniszczeniem jego obudowy. Aby doszło do kumulowania energii sprężystej, w górotworze muszą być obecne skały sprężyste. Zdolność tych skał do kumulowania i oddawania takiej energii określa się tzw. energetycznym wskaźnikiem skłonności do tąpań
Ciśnienie eksploatacyjne ? w wyrobiskach eksploatowanych zjawisko ciśnienia górotworu występuje z większym natężeniem , ponieważ zostały zakłócone naprężenia. Ciśnienie te działa nie tylko na sam przodek wyrobiska , ale także rozciąga się w całym górotworze.
Wyciskanie spągu ? po wykonaniu wyrobiska dochodzi nie tylko do odkształceń w skale stropowej, ale również spągowej. Wówczas skała spągowa unosi się warstwowo w wyrobiskach , co jest spowodowane przez ciśnienie górotworu. Wyciskanie spągu jest większe w spągu pokładu łupków , a mniejsze w przypadku piaskowca.
Roboty przygotowawcze i rozcinka do systemu ścianowego w pokładach metanowych.
Dla przygotowania złoża do wybierania potrzebna jest sieć wyrobisk korytarzowych wydrążonych w złożu .Sieć wyrobisk przygotowawczych ma na zadanie :
? Podzielić złoże na różne wielkości, wygodne dla rozkładu i postępu przodków wybierkowych.
? Zapewnić najkrótsze drogi transportu, oraz odpowiednie przewietrzanie i odwadnianie.
Dostosowane do kształtu złoża i jego położenia w przestrzeni oraz rozmieszczenia w planowym systemie przodków wybierkowych , zakres jak i gęstość sieci chodników przodkowych może być różna. Należy tak zakładać i organizować eksploatacje , aby była utrzymana zasada najmniejszej liczby wyrobisk korytarzowych. Wiąże się to z koncentracją eksploatacji wpływające na ograniczenie sieci chodników przygotowawczych. Przy eksploatacji wielostopniowej chodniki przygotowawcze I rzędu drążone na poziomach i piętrach dzielą złoże i przygotowują na nich podstawowe partie wybierania ( to chodniki podstawowe).
W pokładach średniej i dużej grubości dzieli się poziomy na mniejsze części tzw. Partie i Pol przez drążenie chodników II rzędu. tzn. piętrowych i polowych. Można w nich wybierać pokłady bezpośrednio ścianami lub długimi zabierkami , bądź dzielić je na jeszcze mniejsze części tzw. Filary.

Chodniki lub dowierzchnie III rzędu stosuje się zwłaszcza do pokładów węgla o regularnym , poziomym zaleganiu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata