profil

Fotosynteza - faza jasna i faza ciemna

Ostatnia aktualizacja: 2021-02-23
poleca 82% 2900 głosów

Fotosynteza

Proces zamiany energii świetlnej na chemiczną wiązań asymilatów dzielimy na dwie wyraźne fazy:

1. Fazę Jasną


Przebiega on w gronach chloroplastów i polega na wytwarzaniu siły asymilacyjnej czyli ATP i NADPH2. Fotony światła padając na chlorofil powodują wybicie z niego elektronu. Chlorofil przechodzi w stan wzbudzenia, a wybite elektrony, które mają zapas energii z pochłoniętych kwantów światła przechodzą przez układ przenośników, tracąc energię, która gromadzona jest w ATP (fosforylacja fotosyntetyczna). W zależności od losu wybitych elektronów i ukł przenośników wyróżniamy 2 typy fosforylacji: cykliczną i niecykliczną. W czasie fazy jasnej zachodzi rozkład wody, wydziela się tlen, powstaje zredukowany NADPH2

Zależną bezpośrednio od światła, podczas której dochodzi do wytworzenia tzw. siły asymilacyjnej umożliwiającej zachodzenie dalszych etapów. Przemiany zachodzące w tej fazie zapisuje się uproszczonym równaniem:

12H2O ENERGIA ŚWIETLNA 18 ADP 18 Pi 12(H2) 18 ATP 6O2

2. Fazę Ciemną


Zachodzącą w stronie chloroplastów i niezależną bezpośrednio od światła, co oznacza, że odcięcie dopływu światła nie zatrzymuje od razu tej "części" fotosyntezy, dopiero wyczerpanie siły asymilacyjnej wywołuje taki skutek. W fazie ciemnej dochodzi do asymilacji CO2 i powstania związków organicznych, czyli produktów fotosyntezy, które mogą służyć jako substancje wyjściowe do dalszych przemian. W tej części fotosyntezy dochodzi do przemiany substancji. Reakcję ogólną tego procesu można przedstawić równaniem:

6CO2 12(H2) 18 ATP C6H12O6 6H2O 18 ADP 18 Pi

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy

Wydaje mi się, że wystąpił błąd (literówka):
Faza jasna przebiega w granach chloroplastów, a nie w gronach

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata