1. Fotosynteza
Jest to synteza złożonych związków organicznych z dwutlenkiem węgla i wody przy udziale światła i chlorofilu.
2. Fazy fotosyntezy
a) Faza jasna
Zachodzi w granach chloroplastów i jest zależna od ilości i natężenia światła. W granach znajdują się barwniki aktywne. W procesie fotosyntezy są to chlorofil a i b oraz carotenidy. W granach znajdują się również dwa fotosystemy, które różnią się długością światła pochłanianego chlorofil a i b. W fotosystemie pierwszym (PS1) chlorofil a pochłania światło o długości fali 680 nm. Fotosystem drugi (PS2) zawiera chlorofil a , który pochłania światło o długości 700 nm.
Faza jasna fotosyntezy zaczyna się wybiciem elektronów z cząsteczek chlorofilu. W zależności od drogi jaką pokonują elektrony wyróżniamy fosforylację fotosyntetyczną, cykliczną i nie cykliczną.
Najważniejszymi produktami tej fazy jest ATP i NADPH2 (siła asymilacyjna).
b) Faza ciemna (cykl kelwina)
Zachodzi w stromie chloroplastów i jest nie zależna od światła. Jest to szereg reakcji cyklicznych rozpoczynających się przyłączeniem trzech cząsteczek dwutlenku węgla do trzech cząsteczek pięciowęglowego rybulozodwufosforanu. Powstaje przejściowy związek szejściowęglowy, który rozpada się na szejść cząsteczek trójwęglowego kwasu fosfoglicerynowego. Kwas fosfoglicerynowy ulega redukcji do atechydu fosfoglicerynowego.