1. Pierwsze lata powojenne w Europie:
*panowanie inflancji
*narastanie problemów społecznych
*brak żywności
*państwa zatłużone w bankach amerykańskich
2. Plan Dawesa
* ESZEDŁ W ŻYCIE : w 1924r
* POLEGAŁ NA: rozłożeniu na wiele lat niemieckich reparacji wojennych oraz udzielenia Niemcom pożyczek w wysokości 200 mln dolarów na ich spłatę.
* CEL OPRACOWANIA PLANU: stabilizacjA niemieckiej gospodarki powojennej, przez zespół amerykańskiego finansisty Ch. Dawesa.
* SKUTKI ( CO ZROBIŁ): Plan przyczynił się do czasowego zmniejszenia napięcia politycznego i gospodarczego w Europie ; Rosła produkcja ; zmniejszenie bezrobocia ; stabilizacja cen
3. Czarny czwartek na Wall Street
*Czarny czwartek – 24 października 1929 roku, dzień, w którym ceny akcji na Nowojorskiej Giełdzie Papierów Wartościowych gwałtownie spadły, co obecnie uznawane jest jako jeden z objawów rozpoczynającego się Wielkiego Kryzysu.
4. Krach giełdowy - nagły, gwałtowny spadek kursów akcji większości spółek notowanych na giełdzie. Krach spowodowany jest nagłym pogorszeniem nastrojów inwestorów prowadzącym do paniki i nagłej wyprzedaży walorów.
5. Franklin DelanoRooseveltem - zapoczątkował szeroką akcje walki z kryzysem
6. PROTEKCJONIZM- polityka ochrony produkcji i handlu krajowego przed konkurencją zagraniczną, głównie za pomocą ceł nakładanych na przywożone towary oraz koncesji i zakazów
7. INTERTWENCJONIZM - stosunki gospodarczo-polityczne, polegające na bezpośrednich interwencjach państwa w wolny rynek.
ZAPAMIĘTAJ!!!
***** w roku 1929 i w latach następonych świat ogarnął wielki kryzys gospodarczy. Jego objawami były: krach giełdowy(gwałtowny spafdek wartości akcji), fala bankructw, zmniejszenie prod. przemysło0wej, obniżenie obrotów w chandlu zagranicznym, zamrożenie inwestycji, obniżenie cen prod. rolnych w wieększym stopniu niż cen prod. przemysłowych.
***** Wielki kryzys próbowano przełamać poprzez interwencje państwa w życie gosp. Najpełniejszy wyraz znalazlo to w polityce NOWEGO ŁADU w USA prowadzonej przez prezydenta Roosevelta