profil

Streszczenie Biografii Marii Antoniny

poleca 85% 841 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Maria Antonina

ZAŚLUBINY DZIECKA

Habsburgowie i Burbonowie po wielu latach wojen postanawiają zawrzeć sojusz, aby go utrwalić i sprawić aby niebył tylko kawałkiem papieru postanawiają zawrzeć więzy krwi. Ludwik XV wpada na pomysł
aby jego wnuk Ludwik XVI (Delfin) ożenił się z Marią Antonią (Toinette), córką Marii Teresy z rodu Burbonów. W 1769r. wysłany zostaje list w którym Ludwik XV prosi o rękę Marię Antoninę w imineniu Ludwika XVI.
Ślub miał się odbyć się w 1770r, w Wielkanoc. Toinette 21 kwietnia następnego roku wyjeżdża do Francji. Marie Teresę dręczyły problemy na temat przyszłęgo losu córki,otóż jej druga córka Maria Amalia wydana za mąż do Parmy zrujnowała finanse kraju. Nie mogąć podjąć decyzji gdzie Maria Antonia ma być koronowana mistrzowie postanowili zbudować pawilon gdzie Antonina będzie wchodziła jako Arcyksiężniczka Austrii a wychodziła jako następczyni tronu francuskiego. Nikt niemiał dostępu do ceremonii ,chyba ,że posiadał pieniądze. Student o imieniu Goethe dostawszy się do środka pawilonu zauważył ,że na podłodze leży dywan przedstawiający przypowieść o Jazonie, Medei i Krezusie, małżeństwa zawartego pod znakiem złego przeznaczenia. Mistrzowie ceremonii wymyślili ,że dziewczyna niemoże mieć na sobie podczas przechodzenia nic pochodzenia austriackiego. Właściwy ślub odbył się w Wersalu 16 maja w Kaplicy Ludwika XV. Ludwik Delfin nie okazywał zainteresowania swoją nową partnerką. Po skończonej uroczystości możnowładca odprowadza małżonków do wspólnej sypialnii.

TAJEMNICA ALKOWY
Delfin i Maria Antonia starali się o dziecko, jednak diagnoza lekarza powiedziała ,że Ludwik XVI jest impotentem. Przez 7 lat Toinette czekała aż zajdzie w ciąże. Ludwik aby ukryć swoje kalectwo polował na dziki całymi dniami lub przy kowadle wyczerpywał muskuły. Maria Antonina zaczęła się wymyślnie stroic i kokietować młodych kawalerów. Dwór francuski zaczął plotkować na ich temat. Królewski autorytet zaczął podupadać. Bracia Ludwika Delfina zaczynają spiskować gdyż w kalectwie brata widzą możliwość obsadzenia siebie na tronie. Jednak po 7 latach wyczekiwania Maria Antonina zachodzi w ciąże, odkąd Ludwik stał się ojcem jego bracia i krewni stali się jego nawiększymi wrogami.

DEBIUT W WERSALU
Maria Antonina będąc żoną Ludwika XVI nadal czuła się jak mała dziewczynka, wszędzie jej było pełno. Spisywała pamiętniki z których można siędowiedzieć jak spędzała dzień, jednak nie miała wogóle czasu na rozrywki. Maria Teresa martwiąc się o córkę wysyła do Francji hrabiego Mercy aby informował ją o każdym kroku jej córki. Maria Antonia zaprzyjaźnia się z braćmi Delfina, Hrabią de Pravence i Hrabią D'Artois.

WALKA O JEDNO SŁOWO
Madame du Barry była żoną brata Ludwika XV, chciała sobie załatwić w ten sposób nazwisko. Król posiadał 3 siostry ,które prowadziły walkę z Madame du Barry. Nie wiedząca o konflikcie młodziutka Maria Antonia dała się wciągnąć w intrygę walki. Madame idzie na skargę do króla ,że Maria Antonina nie wykazuje należytego szacunku w stosunku do jej osoby. Maria Antonina po rozmowie z królem miała podejść do Madame i z nią porozmawiać, jednak jej ciotka Adelaide odciąga ją pod byle pretekstem. W Wiedniu planowany jest podział Polski z inicjatywy Fryderyka Wielkiego i Katarzyny z Rosji. Podczas balu noworocznego w 1772 roku Maria Antonina pochdzoi do Madame de Burry i zamienia z nią siedem słów "Dużo osób zebrało się dziś w Wersalu"

ZDOBYCIE PARYŻA
Następcom tronu królewskiego wolno tylko za pozwoleniem króla udać się do stolicy (Paryża). W 1773 roku Maria Antonina prosi Ludwika XV o zgodę na wyjazd, król oczywiście zgadza się na ten pomysł. Jednak jak wiadomo zakazany owoc lepiej smakuje tak więc Maria Antonina wraz z mężem udaje się pewnej nocy incognito do Paryża aby zasmakować tamtejszych uciech. 8 czerwca następuje uroczysty wjazd królewskiej pary do Paryża, odrazu serdeczność i miłość ludu wzbudziły w nich poruszenie. Maria Antonina postanawia sprawdzić zakres swojej władzy. Mistrz Gluck właśnie ukończył swoją operę "Ifigenię" i prosi właśnie Marię Antoninę o zgodę na wystawienie jej w Paryżu. Chodzą słuchy ,że podczas prób rządzi jak tyran. Datę wyznaczono na 13 kwietnia 1744r, ale pewien ze śpiewaków zachorował to przełożono na 19 kwietnia, z postanowienia Toinette. Jak wiadomo sprawa jej rodaka jest jej osobistą.

LE ROI EST MORT VIVE LE ROI
27 kwietnia na polowaniu Ludwik XV poczuł nagłe zmęczenie, przewieziono go do zamku ,a diagnoza lekarzy była jedna ,ospa. Cierpiał straszliwe męki. Przed śmiercią wyspowiadał się jeszcze. 10 maja o godzinie 15.30 umiera król Francji Ludwik XV. Teraz Maria Antonina jako królowa czuje swobodę i wolność. Jej matka Maria Teresa martwi się o córkę. Przypieczętowywuje to słowami, " Zdaje się ,że najlepsze jej dni już minęły"

WIZERUNEK KRÓLEWSKIEJ PARY
Postać Marii Antoniny i Ludwika XVI jest ukazana kontrastowo. Król pomimo swojego młodego wieku był ociężały i ustępował każdemu wg. ich woli. Natomiast Maria Antonina jest pełna wdzięków, jest wspaniała (Tak była widziana oczyma ludu) Na dworze żartowano ,że gdy Toinette gubi rytm w tańcu to jest to tylko i wyłącznie wina muzyki. Ludwik XVI usuwał się w cień aby nie zasłaniać światła żony. Wybuchł swojego rodzaju skandal kiedy Maria Antonina w swoim liści nazwała go pauve homme, co oznacza dosłownie biedaczek.

KRÓLOWA ROKOKA
Maria Antonia w swoim postępowaniu wykazywała szczególną głupotę ,a można by i powiedzieć ,że bezmyślność. Otóż nie pragnęła zwyciężać jako królowa lecz jako kobieta. Najważniejsze były dla niej wyjazdy poza Wersal czyli do Opery i innych miejsc gdzie mogła się bawić ,a reszta jej nie obchodziła. Maria Antonina wymyślała coraz to nowsze mody za którymi szedł cały lud. Maria Teresa jej matka upominała córkę w swych listach, że wygląda jak lalka a nie jak królowa Francji. Wprowadzała nowe fryzury, bardzo wysokie, lecz już następnego roku je zniosła na rzecz fryzur ze strusimi piórami. Zaczęła kupować drogie klejnoty, a te co posiadała sprzedawała za bezcen. Myślała jak powiększyć swój majątek i zaczęła uprawiać hazard, niedozwolony na francuskim dworze. Punktem opisującym całą epokę były słowa królowej "Boję się nudów" hasło epoki i ludzi.

TRIANON
Maria Antonina w prezencie od swojego męża zameczek trianon. Było to miejsce w którym nie czuła się skrępowana. Po pewnym czasie zamieszkuje w nim. Nie płaci rachunków za swój zamek. Po pewnym czasie zauważa nową pasję, otóż jest nią granie w teatrze amatorskim. 31 sierpnia 1791 roku przedstawiono rachunek królowej ,który wynosił ponad 2m liwrów.

NOWE TOWARZYSTWO
Nowa królowa usunęła starych ludzi z dworu bo uważała ,że starzy ludzie nie potrafią się bawić. Hrabia D'Artois zostaje komendantem gwardii przybocznej i bawii się z Marią Antoniną dniami i nocami. Toinete szuka osoby z która będzie mogła porozmawiać i zwierzyć się. Pierwszą jej bliską osobą stała się madame De Lamballe. W 1775 roku na balu widzi osobę Hrabinę Jules de polignac i stała się bardzo ważną dla niej osobą. Polignac została mianowana damą dworu a Jules guwernantką.

BRAT ODWIEDZA SIOSTRĘ
W latach 1776 i karnawale 1777 Maria Antonina nie opuszcza ani jednej zabawy. Ma wiele zalotników. Jej brat Józef II przybywa do Paryża. Uzyskał przedtym miano człowieka skromnego, gdyż chciał się pokazać zupełnie z innej strony a tak pozatym to przybył do siostry incognito. Przybrał nazwisko Falkensteina. Po pewnym czasie spędzonym z Ludwikiem XVI nabrał do niego szacunku, lecz przyjechał napomnieć siostrę przed jej zgubnym wpływem. Najpierw mówił jej komplementy a potem krzyczał na nią i robił jej wyrzuty sumienia rozmowę z Marią Antoniną zakończył słowami " Rewolucja będzie okrutna"

MACIERZYŃSTWO
19 sierpnia 1777r Maria Antonina pisze w liście do matki że jej mąż jej coraz czulszy dla niej. 30 sirepnia doszło między królewska parą do zbliżenia lecz Ludwik XVI nie lubił lubieżnych zabaw w królewskiej sypialnii. 31 lipca 1778r Maria Antonina czuje pierwsze ruchy nienarodzonego dziecka. 18 grudnia zaczęły się bóle, urodziła sie ku niezadowoleniu wszystkich córka, wymagano aby przy porodzie cały dwór królewski mogł oglądać poród i tak się stało. Królowa tuż po urodzeniu zemdlała lecz przeżyła. Związek pary się umocnił. Matka Marii Antoniny jest zdenerwowana gdyż potrzebuje następcy na tron, a wymagano wtedy chłopca. Kolejna ciąża królowej była poroniona, po niedługim czasie umiera Maria Teresa. W 1781r rodzi się pierwszy męski potomek, 1785r znów narodziny chłopca przyszłego Ludwika XVII, 1786r rodzi się córka przyszła Zofia Beatrycze.

NIEPOPULARNA KRÓLOWA
Maria Antonina dalej baluje w Trianon, wtrącając się w spray polityczne o których niema zielonego pojęcia. Franciszek Ksawiery Hrabia de Provence, brat Ludwika XVI działa przeciwko królewskiej parze po cichu. Czeka aż Ludwik XVI usunie się z tronu a wtedy on zajmie jego miejsce. Narodziny dzieci jednak zburzyły jego marzenia. W 1785r nienawiść do Marii Antoniny jest widozna. Po Paryżu chodzą wiersze szydzące z królowej (paszkwile), jednak ona mówi ,że kartki jej zranić niemogą.

PIORUN UDERZA W ROKOKOWY TEATRZYK
Rokokowy teatr jest dla Marii Antoniny w tym czasie najważniejszy. Baumarchais chce wystawić sztukę lecz Ludwik XVI zakazuje mu, jednak pod prośbami żony Delfin zmienia zdanie i oficjalna premiera planowana jest na 17 kwietnia 1784r (wesele figara). Królowa ma grać w nim rozynę, lecz dowiaduje się ,że niby zakupiła nasyzjnik za 1,6 miliona liwrów co jest dla niej zupełnym kłamstwem a na dodatek jubilerzy każą sobie za niego zapłacić, z racji gdyż Kardynał de Rohau kupił go w imieniu królowej. Wkrótce aresztowano Hrabię de Rohau i w wyjaśnieniach pisze on ,że nasyzjnik nabył z rozkazu Hrabiny Valois.

AFERA Z NASZYJNIKIEM
Jeanne z rodu Walezjuszy stara się aby ją uznano na dworze królewski jednak jej wszystkie próby i wysiłki legną w gruzach. Jeanne zaprzyjaźnia się z Rohanem. Dla wiraygodności iż jest bliską przyjaciółka królowej przedtsawia mu listy od królowej. Lecz żeby bardziej przypodobać się kardynałowi sfingują spotkanie z królową, otóż w nocy miała do niego podejść, bardzo podobna do królowej okazuje się prostytutka Nicole która przebirają za Marię Antoninę. Rohau spotyka się z "królową" Kolejnym krokiem jest płacenie w imienu królowej pokaźnych sum pieniędzy dla biednych rodzin. Gdy Rohau zupełnie zaufał Jeanne, ona wykorzystując jego oddanie mówi że królowa bardzo chciałaby kupić naszyjnik za 1,6 miliona liwrów. Rohau przygotowuje spotkanie, gdzie naszyjnik przekazuje mężczyźnie na koniu, który szybko odjeżdża, a dlaszą część zdarzeń znamy z wcześniejszego rozdziału.

PROCES I WYROK
Maria Antonina wybrała parlament na sędziego w sprawie naszyjnika. Zaczęło chodzić słuchy ,że Rohana aresztowano aby się pozbyć niewygodnego świadka. Skarga co do aresztowania kardynała sięgnęła do Papieża. Dzień sądu był ważny dla wszystkich gdyż zjechali się wszyscy możliwi ludzie. Podczas rozprawy zaszły pewne komplikacje gdyż LaMote chcąc odwrócić uwagę od swojej osoby, (gdyż Rohan znał prawdę) oskarżyła o wszystko Calgiostra. Wyrok miał zapaść 31 maja, lecz kardynała kardynała zsyłają na wygnanie, a Calgiostra wydalają z granic kraju. W czasie gdy wszyscy myśleli ,że sprawa ucichła z rana wojsko wlecze Hrabinę i zamyka ją w Salpetriere (więzienie). Wszyscy ludzie wysyłali jej podarunki. Lamote po pewnym czsie ucieka z więzienia, i chodzą słuchy ,że to Maria Antonina jej pomogła za to ,że jej nie wydałą w sprawie afery naszyjnikowej. La Motte wraca po pewnym czasie do Paryża i oskarża Marię Antoninę, jednak w 1791r. wyskakuje z okna.

LUD SIĘ BUDZI, KRÓLOWA SIĘ BUDZI
Za panowania Ludwika XVI Francja pożyczyła 1mld 250mln liwrów. Winę oczywiście zrzucono na Marię Antoninę. I nadano jej przydomek Madame Deficit. Przestała odwiedzać Paryż gdyż nikt niemógł zapewnić jej ochorny. Królowa z czasem zaczęła być posłuszna opini publicznej. Aby zmniejszyć deficyt państwa zaczęto bić monety, przez co zaczęła się zwiększać inflacja. w sierpniu 1785r. proszą Neckera o przybycie, był on jedynąosobą która miała autorytet wśród ludu i był on ministrem. Maria Antonina zrozumiała swoje postępowanie lecz trochę za późno.

DECYDUJĄCE LATO
Ludwik XVI 5 maja 1789r. zwołuje i otwiera stany generalne. Córka Zofia Beatrycze zmarła w 1788r, a 6 letni Delfin ma problemy ze zdrowiem i powoli umiera. 11 lipca Ludwik XVI dymisjonuje Neckera, jedynego popularnego i mającego jakikolwiek autorytet człowieka w kraju. Camilie Pesmoulins mówi ,że Delfin tym posunięciem planuje II noc Św.Bartłomieja. Z Palais Royal 14 lipca wyrusza wojsko na Bastylię i ją zdobywa, zamordowano gubernatora. Tym samym mamy początek rewolucji.

PRZYJACIELE UCIEKAJĄ
Ludwik XVI postanowił być bardziej ustępliwy co do podejmowania decyzji. Stanowisko w tej sprawie zajęła także królowa mówiąc, iż "Rewolucja to wróg" Maria Antonina uznaje że terror to uprawniona władza we Francji. Maria Antonina widząc ponoszone starty swojego mężą postanawia wyrzec się swoich najbliższych przyjaciół. Wszyscy wyjeżdżają, już niema hucznych bali w Trianonie, już Maria Antonina niejest otaczana ze wszystkich stron. Została przy niej jedna osoba, był to Hans Axel von Fersen.

PRZYJACIEL PRZYBYWA
30 stycznia 1774r. Maria Antonina na balu poznała Hansa Axela von Fersena, można przypuścić ,że zakochała się w nim. Hans pochodził ze Szwecji , po pewnym czasie wyjechał do Ameryki lecz w 1783r. wrócił.
Od 1785r. pozostaje na stałe we Francji.

BYŁ CZY NIE BYŁ
Wszyscy na dworzu uznali iż Maria Antonina miała romans z Fersenem. W 1810r, Fersen umiera. Wiadomo ,że przed śmiercią pisał listy i pamiętniki do i o Królowej. Nikt nie wymawiał nigdy jego nazwiska.

OSTATNIA NOC W WERSALU
Rewolucja się rozwijała. Główną kwaterą rewolucji był pałac księcia Orleanu, Palais Royal. Z tego iż nie można już było polegać na francuskim wojsku król ściąga pułk Plamdryjski. Maria Antonina dostaje list od ministra Saint Prestwa w którym ów minister napisał iż pospólstwo wyruszyło na Wersal. 5 października poraz pierwszy królewska para ujżała gilotynę. Ludność chce ich zabrać do Paryża.

KARAWAN MONARCHII
Kobiety w przebraniu mężczyzn wdzierają sie do zamku, i chcą zabić królową. Lud krzyczy "Król do Paryża" gdy królowa wychodzi na dziedziniec lud także zaczyna krzyczeć "Niech żyje królowa". Przejazd do stolicy królewskiej pary wyglądał jak karawan pogrzebowy. Król i Królowa mieli wtedy dużo czasu nad rozmyślaniem o swoim upadku.

OPAMIĘTANIE
Zgromadzenie Narodowe, uprowadzenie króla ukazuje jako dobrowolne przeniesienie się do Paryża. Królewska para zamieszkała w Tuileries. "Ochraniała" ich gwardia przyboczna. Maria Antonina przez te wszystkie wydarzenia przeszłą metamorfozę, zaczęła zdawać sobie sprawę z tego co się dzieje.

MIRABEAU
Hrabia Mirabeau to przewodniczący Zgromadzenia Narodowego. Gnębią go długi, kiedy z pomocą przychodzi Maria Antonina która chce wykupić go za 1mln liwrów. 10 maja podpisany zostaje akt w którym Hrabia Mirabeau sam siebie sprzedaje. 3 lipca Maria Antonina przyjmuje Mairbea w Saint-Cloud, warto dodać iż nowo zakupiony "posłaniec" był bardzo brzydki. Jednocześnie służy dla króla i powiadamia go o wszystkich decyzjach Zgromadzenia Narodowego. Lecz w 1791r, umiera.

PRZYGOTOWANIA DO UCIECZKI
Królewska para postanawia uciekać z pozornie spokojnego Paryża i ze swojego prywatnego więźienia. Zaufany przyjaciel Marii Antoniny, Fersen wszystko przygotowywuje. Generał Bouille ma ich eskortować. By światu ukazać ,że ze stolicy uciekli przez terror Ludwik XVI zawiadamia Zgromadzenie Narodowe że Wielki Tydzień chce przeżyć w Saint-Cloud. 19 kwietnia gdy Ludwik XVI chce wsiąść do karocy inni niechcą mu na to pozwolić. Przez taki czyn pokazuje się anarchia w państwie gdyż dowódcy kazali wpóścic króla do karocy a lud mu na to nie pozwalał. Król rezygnuje ze swojego planu ucieczki i zostaje w Paryżu. Ucieczkę przełożono na 19 czerwca.

UCIECZKA DO VARENNES
20 czerwca po starannym przygotowaniu planu Królewska para ucieka z Paryża. Generał Choiseul miał na nich czekać wraz ze swoim wojskiem za miastem lecz go niespotkali( wg.mnie te wydarzenie sprawiło iż los Marii Antoniny i Ludwika XVI został zakończony w tak krótkim czasie, gdybym Generał czekał na nich, historia być może potoczyła by się inaczej) Byli to dragoni. Zatrzymują królewski powóz i chcą sprawdzić ich paszporty gdyż ktoś prawdopodobnie ich wydał. Królewska para pokazuje paszporty i wszystko wydaje się w porządku, ale Drauet mówi że to jest król ( nieświadomość wynikałą z faktu iż ludność nigdy niewidziała na własne oczy króla) Burmistrz miejscowości Varennes Sauce zaprasza ich do hotelu " Pod wielkim Monarchą"

NOC W VARENNES
Do Varennes przybył wysłąniec Zgromadzenia Narodowego Choiseul. Ludzie niechcą dać królowi uciec z hotelu. Mają wracać do Paryża. Przybyli inni przedtsawiciele Zgromadzenia Narodowego m.in Romeuf, który daje Marii Antoninie dezkret w którym ZN pozbawia ich wszelkich praw. Mają wracać do Paryża lecz jeszcze czekają na Huzarów Bouliniego, grają ciągle na zwłokę. Gdy już zabrano królewska rodzinę, po 15 minutach przyjeżdża wataha Huzarów.

POWRÓT
Do karocy króla dołącza 2 członków Zgromadzenia Narodowego. Po pewnym czasie nawet okazali sobie sympatię. M.Elisabeth zdrzemnęła się na chwilę i oparła głowę o ramię Petiona który potem pisze iż dama go przytulała. Drygim z przedstawicieli był Barnave. Zatrzymują się w pałacu Meaux, Maria Antonina tak oczrowywuje Barnave'a że on świadczy jej swoje usługi. Królowa pisze także listy do Fersena.

WZAJEMNE OSZUSTWA
Przez ucieczkę do Varennes powstaje nowa partia: republikańska a także IV stan jakim był porletariat. Młodszy bart Ludwika XVI ogłasza się zastępcą monarchy na czas gdy jego brat jest więźniem w Paryżu. Maria Antonina "wykorzystuje" Barnave'a mówi mu różne komplementy, przez takie poczynanie Maria Antonina znajduje sobie "przyjaciół" któzy od teraz będą jej pomagać w polityce. Po pierwsze każą jej sprowadzić Książęta do Kraju, a swojego brata ma nakłonić do uznania konstytucji francuskiej. Pisze królowa znów list do Fersena. Król postanawia że 14 września przysięgnie na werność konstytucji.

PRZYJACIEL PRZYBYWA PO RAZ OSTATNI
Zgromadzenie Narodowe zapewnia króla że wszytko jest robione dla ich dobra. Już nie szukają sobie przyjaciół w inncyh krajach gdyż wszyscy chcą tylko coś dla siebie, chociaż kawałek państwa. Maria Antonina zmienia często decyzje i Fersen już tak naprawdę niewie czego chce jego ukochana. Wojny czy pokoju. 7 grudnia królowa pisze do Fersena aby nie przybywał gdyż za jego głowę wyznaczona jest nagroda. 11 lutego kochanek wyrusza w podróż, i o dziwo spotyka się z ukochaną.

NIECH WOJNA RATUJE
20 kwietnia Ludwik XVI wypowiada wojnę królowi Węgier. Maria Antonina niewiedząc dlaczego przesyła austriackiemu posłowi plan operacji wojennych jest to swoista Zdrada Stanu!! Ludność chce unicestwić wpływ decyzji Ludwika XVI w 1792 przygotowywują atak na Tuileries i 15 tysięcy ludzi maszeruje z Santerem na czele, a wszystko dlatego ,że król powiedział veto w stosunku do kapłanów którzy nie chciali przysiądz na konstytucję. Podczas szturmu na zamek król dogadał się z ludnośći która już chciałą go zabić, wkładając na głowę czerwoną czapkę.

OSTATNIE WEZWANIA
Maria Antonina wie ,że uratuje ją jedynie szybka wygrana Prus i Austrii. Pisze o pomoc do Fersena który przebywał teraz w Brukseli, lecz ukcohany niemoże nic zrobić. Fersen pisze manifest bardzo surowy i o zgrozo zostaje on przyjęty co staje się gwoździem do trumny Marii Antoniny. Tzw. Manifest brunszwicki. Paryż ma zostać zrównany z ziemią gdy ktoś ruszy tylko twierdzę króla.

10 SIERPNIA
Zgromadzenie Narodowe ochrania króla. Marsylczycy przybywają. Rewolucjoniści umiejscawiają rodzinę królweską 13 sieprnia w Temple (Zamek templariuszy)

TEMPLE
Królewska para zamieszkała w zamku w dwóch oddzielnych wieżach. Dzwony biją, tłumy idą z odrąbaną głową De Lamballe.lecz zostają odwóceni do Paryżu po słowach króla aby tą głowę pokazali w Paryżu. W krótkim czasie następuje detronizacja króla. Lecz to nie koniec. Króla już niema ale Ludwik XVI nadal żyje. Ścinają byłego króla a Maria Antonina dostaje przydomek wdowy Capet.

MARIA ANTONINA ZOSTAJE SAMA
Strażnicy stają się jej przyjaciółmi. Jarlayes przygotowywuje nawet plan ucieczki, spiskował Lepiter. Maria Antonina jednak nieucieka gdyż nie zostawi syna. Warto przytoczyć słowa "Kurtyna może już opaść"

OSTATNIA SAMOTNOŚĆ
De Batz ma plan uratowania królowej. Znalazł słaby punkt rewolucji- korupcję. Wyznacza nagrodę dla tego kto uwolni Marię Antoninę z Temple 1mln liwrów. Znajduje Michonisa który kontroluje wszystko w więzieniu. W 1793r, wszyscy pracujący w Temple są przeciwko republice, na czele z dowódcą Barnem de Batz. Chcą wybawić przyszłęgo króla Ludwika XVII. Wszystko już jest przygotowane gdy przybiega do zamku Simon i opowiada o planie ucieczki. Wszystko w ten sposób zepsuł. Ktoś z otoczenia znał ich zamiar i opowiedział o tym Simonowi. 1 lipca w życie wchodzi postanowienie o rozdzieleniu Delfina od matki. W nocy przenoszą Marię Antoninę do Conciergerie.

W CONCIERGERIE
Zamykają królowa w więzieniu dla najniebezpieczniejszych przestępców politycznych. Wszyscy już o niej zapomnieli prócz najwierniejszego przyjaciela, Fersena.Któy wysyła w nadzieji pieniądze do Paryża lecz niewiadomo w czyje ręce one trafiają.

OSTATNIA PRÓBA
Do Marii Antoniny przybywa przyjaciel Michonis, który opowiada jej o dzieciach i sytuacji wmkraju. Przybywa także Rouqevill który podrzuca jakiś "prezent" co się potem okazuję był to goździk i list z planem ucieczki, lecz znowu wszystko będzie nieudane.

NIESŁAWA
30 września Herbert dostaje list od Delfina któego opiekunem jest Simon. Przytoczona jest tu historia młodego Delfina, gdy będąc pod opieką matki pewnego dnia zranił się w jądra. Potem Simon nakrył go na "plaisirs solitaires" mówi ,że go matka tego nauczyła. Opowiada także o domniemanym kazirodztwie matki z synem podczas przebywania w Temple. Herbert bardzo chciał zniesłąwić Marię Antoninę lecz ona tłumaczy historię swojego dziecka tym iż on nauczony coś raz chodzi i opowiada ciągle to samo. Czyli że ludzie chcący niesławy królowej "włożyli mu w usta" to co chcą.

PROCES SIĘ ROZPOCZYNA
12 października 1793r Maria Antonina ma przesłuchanie.Oskarżają ją m.in o polityczne sottusnki z królem Czech i Węgier, że trowniła na swoje przyjemności ogromne sumy pieniędzy, że od wybuchu rewolucji prowadziła zakonspirowane konszachty przeciwko Francji, że petraktowała z obcymi agentami. Lecz Królowa odrzuca wszystkie oskarżenia. Proces się rozpoczyna 13 października o 8 z rana.

ROZPRAWA
Domniemani świadkowie w sprawie przeciwko "byłej" królowej Francji opowiadają różne głupoty na temat królowej Jednak czołowym argumentem są opowiadania jej syna o domniemanym związku kazirodczym. Sąd uważa iż Maria Antonina jest winna wsyzstkich zarzucanych jej czynów. W ostatnich godzinach swojego życia pisze list do swojej siostry. Ukazany jest także fragmnet na temat Ludwika XVI który niewiadomo czy został ścięty, być może pod obcym nazwiskiem żyje gdzieś we Francji.

OSTATNIA DROGA
Tragiczne wydarzenia które miały miejsce dnia następnego wzbudzają odrobinę niechęci do ludu francuskiego. Który podczas ścinania królowej krzyczał " niech żyje rewolucja" 10 tysięcy osób zebrało się aby oglądać widowisko. Ściętą głowę pokazano ludowi ,chodzą także pogłoski że głowa po ścięciu jeszcze przez 10 sekund widzi i czuje dlatego pokazuje się jej lud który oszukała i zhańbiła. Po procesie ludzie rozeszli się do domów na popołudniowy obiad.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 21 minut

Ciekawostki ze świata