profil

Dlaczego uważam, że Kreon jest postacią godną naśladowania?

poleca 85% 890 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Sofokles

Moim zdaniem to właśnie Kreon z tragedii Sofoklesa pt. ?Antygona? jest postacią godną naśladowania. Jest wiele argumentów, które są zgodne z tym twierdzeniem.
Kreon dostał legalną władzę - pochodziła ona od bogów. Wykonywał więc ich wolę. Prawowita władza to dobra strona. Gdyby nie była ona od bogów, ludzie buntowaliby się. W tym przypadku możemy naśladować Kreona, nie załatwiając spraw przez znajomych, oszukując, tylko uczciwie i samemu zabrać się do pracy.
Na początku król myślał, co zrobić z ciałami zabitych braci. Doskonale wybrnął z tej sytuacji, postanowił bohaterów narodowych chwalić, oddawać im cześć, natomiast karać zdrajców. W ?Antygonie? Polinejk jest zdrajcą, ponieważ wprowadza wrogie wojska do państwa, którym rządzi Eteokles ? jego brat. Bracia staczają walkę, obaj giną. Tutaj ma miejsce ta ważna decyzja, o której powinniśmy pamiętać ? chwalić bohaterów, nie dbać, zapominać o złoczyńcach.
Wojska z Argos sprowadzone przez Polinejka do Teb były gotowe do wojny. Gdy rządził Kreon wojna była mało prawdopodobna. Uważał on, że dobro państwa jest utożsamione z dobrem publicznym. Mówiąc prościej: jeżeli w kraju nie ma wojny, to ludzie też będą żyli w pokoju i zgodzie. To twierdzenie jest prawdą do dziś, bo ?zgoda buduje, niezgoda rujnuje?.
Kreon był królem bardzo stanowczym, za co możemy go cenić. Poddani nie cenią królów niezdecydowanych, stronniczych. Tacy władcy szybko zmieniają decyzje i ludziom trudno jest przystosować się do nowych praw. Kreon był świadomy, z czym się wiąże wprowadzanie w życie nowych ustaw, dlatego je najpierw rozważał. Gdy już je wprowadzał, uparcie pilnował, aby wszyscy ich przestrzegali i nikt ich nie łamał.
Antygona nie posłuchała władcy, złamała prawo. Dzisiaj to się powtarza, ludzie także łamią prawo. Na szczęście można brać przykład z Kreona i władza sądownicza może nałożyć karę, oczywiście sprawiedliwą, za postępek złoczyńcy.
Istnieją uczucia rodzinne i głos sumienia. Władca wierzył także w bogów i wiedział, że zdrajcy tacy jak Polinejk po śmierci nie zamieszkają wśród nich. Cytat:
?Czyż według ciebie bóstwa czczą zbrodniarzy?? Kreon wiedział, że racje religijne są ważne, ale na pewno prawo państwowe jest ponad wszystkimi.
Kreon nie chce być bogaty, jest królem i to mu wystarcza. Uważa, że pod ludzkim postępowaniem kryją się pieniądze i korupcja. Potwierdza to cytat:
?Bo nie ma dla ludzi gorszej potęgi jak pieniądz (?)? Dziś jest tak samo: kto jest bogatszy może mieć więcej przedmiotów do użytku jak również więcej przywilejów. Powinniśmy naśladować Kreona i nie przykładać takiej uwagi do pieniędzy, bo za nie nie można kupić wszystkiego, wie weźmiemy ich ze sobą do grobu. Pieniądze szczęścia nie dają.
Kreon wierząc w swoje racje, narażając się bogom, tłumiąc uczucia niestety doprowadza do śmierci najbliższych mu osób. Żyje chwilą, wie, że życie przemija a dopiero po śmierci nastąpi ten ważny sąd sprawowany przez bogów. My też powinniśmy żyć chwilą, cieszyć się nią i wiedzieć, że wszystko co ziemskie kiedyś się skończy, a po śmierci staniemy przed Najwyższym.
Myślę, iż dobrze opisałam jak naśladować bohatera ?Antygony? ? Kreona. Choć ma kilka cech negatywnych, to z tych pozytywnych jak najbardziej powinniśmy brać przykład.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata