Skamieniałość to każda pozostałość lub ślad, taki jak muszle, kości lub odciski stóp zachowane w skałach i stopniowo przemieniające się również w skały. Pozostałości te należą do zwierząt lub roślin żyjących bardzo dawno.
Kiedy zwierzę np. Sercówka, umiera w morzu, to opada na dno. Tam jej tkanka miękka rozłoży się, jednakże muszla sercówki może zostać pogrzebana przez osady. Następuje sedymentacja większej ilości osadów (iły, muły), które zmieniają się w twardą skałę, a szczątki w niej zawarte zostają przeobrażone w wyniku procesów mineralizacji na pewien rodzaj skały różniącej się od otoczenia.
Chociaż znaleziono miliony skamieniałości, są one bardzo rzadkie, jeżeli porównamy je do ilości zwierząt żyjących na Ziemi od początków powstania życia, czyli od ok. 3 mld lat. Spowodowane jest to faktem, że warunki, w jakich może nastąpić fosylizacja, rzadko się zdarzają. Większość skamieniałości to organizmy morskie, gdyż właśnie w morzu występują warunki sprzyjające fosylizacji. Jeżeli zwierzę umrze na lądzie, jego ciało zostanie zjedzone, a szkielet ulegnie rozdrobnieniu zanim przykryją go osady, mające szansę na stwardnienie i przeobrażenie się w skały
ewcia14