Zbigniew Wilk
Peleusa, władcy miasta Ftyja w Tesalii, i Tetyd) i Priamem ( królem Troi ). Akcja toczy się w zamku głównego bohatera Achillesa. Priam przypływa do Achillesa po zwłoki Hektora -syna informując go, iż przywiózł okup. Ojciec Hektora nie zdaje sobie sprawy, czego dopuścił się Achilles ( Zwłoki Hektora były ciągnięte za rydwanem). Główny bohater wysłuchał próśb starca. Priam odwoływał się w swojej wypowiedzi do uczuć rodzinnych Achillesa (wspominał jego ojca), i w ten sposób wzbudził litość w rycerzu, i ukorzył się przed nim. W czasie spotkania Achillesa z Priamem, branki przygotowywały ciało Hektora: umyły go oraz natarły wonnymi olejkami. Achilles, więc postanowił oddać ciało Hektora ojcu, przynosząc go na własnych rękach.
Przeczytany przeze mnie fragment Iliady ukazuje portrety głównych bohaterów eposu. W każdej epoce literackiej możemy odnaleźć wzór postaci godnej naśladowania. W okresie starogreckim ideałem rycerskim był mężczyzna o wielu przymiotach. Reprezentantami owego rycerstwa w Iliadzie byli Hektor i Achilles. Hektor to mężnym patriotą, który walczył za swój naród. Świadczą o tym słowa, Priama: ?Ty go niedawno zabiłeś, gdy swojej ojczyzny bronił.?. Charakteryzowała go również odwaga i dzielność. Zauważył to Achilles mówiąc, iż ? ? dzielnych synów zabił?. Syn Priama posiadał nadludzką zdolność posługiwania się bronią, wyróżniał go również wielki honor.
Natomiast Achilles był wielkim wodzem greckim, posiadał różnorodne cechy charakteru między innymi cenił odwagę i uczucia innych. Świadczą o tym słowa wypowiadane do Priama ? Starcze nieszczęsny! Twe serce straszliwe ciosy przeżyło. Jakże ty miałeś odwagę przyjść pod okręty Achajów?. Achilles jako niezwykły śmiertelnik. Wierzył bowiem w to, iż jest niepokonany, a jego ciało jest boskie. Mimo, że Achilles był wojownikiem nieugiętym, odważnym charakteryzowały go też cechy niegodne rycerza: mściwość, zarozumialstwo, buta.
Portrety bohaterów ukazane we fragmencie Iliady zostały przedstawione przez Homera w mistrzowski sposób. Rycerze starogreckiej epoki posiadali niezwykłe umiejętności. Natomiast na miano ideału zasługiwali nieliczni.
Uważam, iż Hektor jest wzorem godnym naśladowania, sądzę że jest najsympatyczniejszy z Homerowskich postaci. Boi się walki, przeczuwa swą nieuchronną śmierć. Staje jednako boju. Szlachetność, odwaga, patriotyzm, sprawiedliwość oraz duma rycerska to walory godne naśladowania. Starogreckim ideałem rycerskim przedstawionym w Iliadzie Homera jest Hektor syn Priama.
W przedstawionym fragmencie Iliady, mamy do czynienia z dialogiem pomiędzy Achillesem (Synem