1. Spiesz się powoli. Czas, jakim będziesz dysponował podczas egzaminu wystarczy ci do rozwiązania zadań. Pośpiech może być złym doradcą.
2. Rozwiązuj zadania po kolei, a nie na chybił trafił. Możesz później nie dostrzec, że przeoczyłeś jakieś pytanie.
3. Nie zatrzymuj się na pytaniem, którego nie możesz rozwiązać. Przejdź do następnego. Jeśli wystarczy ci czasu, możesz do niego powrócić.
4. Uważnie czytaj źródła i polecenia do nich. Nie ulegaj pierwszemu wrażeniu. Duża część błędów wynika z niedokładnego przeczytania polecenia. Pamiętaj, że każdy wyraz jest tak samo ważny.
5. Zwróć uwagę na czasowniki operacyjne w poleceniu, np. „wskaż”, „opisz”, „wymień”, „zaznacz”. To one wskazują, co należy zrobić w zadaniu.
6. Wykonuj tylko zadane polecenia. Nie popisuj się wiedzą, nie dopisuj uwag i komentarzy. Nie będą one sprawdzane a jedynie zabierają ci cenny czas.
7. Przed udzieleniem odpowiedzi zastanów się. Nie pisz, co tylko przyjdzie ci do głowy.
8. Udzielaj odpowiedzi precyzyjnych, jak najkrótszych i najprostszych. Z drugiej strony nie ograniczaj się do odpowiedzi jednym słowem.
9. Analizuj źródło, zwracaj uwagę, czy w pytaniu nie ma sformułowania „na podstawie źródła X i wiedzy pozaźródłowej”. Pamiętaj, że w prezentowanym źródle nie muszą być zawarte wszystkie odpowiedzi.
10. Pamiętaj! Do zdania egzaminu nie wystarczy szczęście i intuicja, potrzebna jest przede wszystkim wiedza.