profil

Odczytywanie własności funkcji z wykresu

poleca 81% 3070 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Odczytywanie własności funkcji z wykresy


1. Dziedzina funkcji ? oznaczamy symbolem D= i wpisujemy w niej np. R jeśli na wykresie niema kropek. A jeśli są to wypisujemy najmniejszą i największą liczbę na osi Y.
Przykład D= R lub D= (-7; 8)

2. Zbiór wartości funkcji ? oznaczamy symbolem Y= i wpisujemy w nim np. R jeśli w wykresie niema kropek. A jeśli są to wypisujemy najwyższy i najniższy punkt na osi Y.
Przykład Y= R (Y ? zbiór wartości funkcji y=f(x) ) lub Y= <-2;6>

3. Miejsce zerowe funkcji ? oznaczamy symbolem f(x)= 0 <=> x = i wpisujemy w nim liczby w których linia wykresu przecina się z osiąX.
Przykłady f(x)= 0 <=> x =-8 v x=-5 v x=-3 v x=0 v x=2 v x=5

4. Zbiór argumentów, dla których wartość funkcji są dodatnie ? oznaczamy symbolem
f(x)> 0 <=> x ?= i wpisujemy w nim zakres np. (-8;-5) czyli ten kawałek naniesionej linii na wykresie co jest nad osią X może ich być pare.

5. Zbiór argumentów, dla których wartość funkcji są ujemne ? oznaczamy symbolem
(x)< 0 <=> x ?= ?= i wpisujemy w nim zakres np. (-4;2) czyli ten kawałek naniesionej linii na wykresie co jest pod osią osią X może ich być pare.

6. Przedziały, w których funkcja jest rosnąca ? oznaczamy symbolem ?
Funkcja jest rosnąca w każdym z przedziałów i wpisujemy w nim przedziały liczbowe w którym linia wykresu rośnie do góry. Patrzymy od lewej do prawej. W wyznaczaniu przedziałów Bierzemy pod uwagę tylko oś X czyli szczyt przenosimy na oś X a kończymy na miejscu gdzie wykres przecina oś X i tą cyfrę uważamy jako zakończenie przedziału. A jako rozpoczęcie szczyt.

7. Przedziały, w których funkcja jest malejący ? oznaczamy symbolem ?
Funkcja jest malejąca w każdym z przedziałów i wpisujemy w nim przedziały liczbowe w którym linia wykresu maleje na duł . Patrzymy od lewej do prawej. W wyznaczaniu przedziałów Bierzemy pod uwagę tylko oś X czyli szczyt przenosimy na oś X a kończymy na miejscu gdzie wykres przecina oś X i tą cyfrę uważamy jako zakończenie przedziału. A jako rozpoczęcie szczyt.

8.Wartość największa i najmniejsza ? oznaczamy symbolem M= i m= gdzie M= to wartość największa a m= to wartość najmniejsza jak mała i duża litera. Za symbolem wpisujemy najwyższy i najniższy punkt wykresy (szczyt). Jeśli niema kropek w wykresie to jest R czyli rzeczywiste. A jeśli są kropki to bierzemy pod uwagę oś Y i z niej odczytujemy najwyższą i najniższą wartość.
Przykład M=6 , m=-2 lub nie można określić wartości najmniejszej i największej tej funkcji w całej dziedzinie, tzn. w zbiorze R.

7 Podanie definicji funkcji, miejsca zerowego, dziedziny funkcji, kiedy funkcja rośnie a kiedy maleje.
Dziedziną funkcji nazywamy zbiór wszystkich argumentów x, dla których funkcja y=f(x) jest określona(ma sens liczbowy)

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata