Hitler, Stalin, Mussolini to twórcy systemu totalitarnego, tak gorzkiego w skutkach dla ludzkości. Są odpowiedzialni za śmierć tak wielu milionów ludzi. Adolf Hitler przywódca partii politycznej w Niemczech (NSDAP) utworzył nazizm mający na celu doprowadzenie „niższych ras” ( Żydów, Cyganów i Murzynów) do całkowitej zagłady. Józef Stalin utworzył komunizm, którego ideą była „równość” wszystkich ludzi. Benito Mussolini stworzył faszyzm, którego głównym celem było zlikwidowanie komunizmu.
Mordowali niewinnych ludzi, znęcali się psychicznie jak i fizycznie nad przeciwnikami, a wszystko tylko, dlatego by dojść do całkowitej władzy nad światem i spełnić swoje chore ambicje. System niewątpliwie był złym i w dosłownym tego słowa znaczeniu okrutnym systemem zagłady ludzkości, ale z drugiej strony w małym stopniu był pozytywny.
Po pierwsze jest on odpowiedzialny za śmierć milionów ludzi. Dowodem tylu zbrodni są obozy koncentracyjne np. w Oświęcimiu, Łagry czy bezwzględne likwidowanie przeciwników systemu, którzy mogliby mu zagrażać.
Z drugiej strony twórcy systemu chcieli odbudować gospodarkę, zlikwidować bezrobocie, ponieważ po I wojnie światowej wszystko trzeba było budować od początku.
Owszem System totalitarny zlikwidował bezrobocie tworząc masowe zbrojenia i wielkie roboty publiczne, jednakże kosztem całkowitego wyniszczenia psychiki ludzkiej. Ludzkość bała się sprzeciwić władzy, ponieważ obawiała się, że spotka ich to samo, co Żydów czy Cyganów.
Kolejną sprawą jest obowiązkowa przynależność wszystkich obywateli do masowych organizacji np. dzieci i młodzież zrzeszona była w Hitlerjugen i Jungvolku gdzie wychowywano je w duchu narodowo-socjalistycznym niekiedy wbrew ich woli.
I tu nasuwa się kolejny argument jak stosowanie propagandy i prania mózgu. III Rzesza przywiązywała ogromne znaczenie do propagandy, dlatego tez wszelkie rocznice i wydarzenia były wykorzystywane do pokazania ludności nazizmu z jak najlepszej strony np. różnego typu pochody czy Olimpiada w Berlinie w 1936 roku.
Po za tym ludzie żyli w ciągłym strachu o swoje życie doprowadziło to do tego, że wzajemnie na siebie donosili.
Następnie nie mogli wyrazić swojego własnego zdania na temat systemu, ponieważ automatycznie byli likwidowani. Występowała cenzura, łamanie praw obywatelskich i niewolnicza praca, ponieważ dyktatorzy trzech systemów totalitarnych (nazizmu, komunizmu, faszyzmu) obawiali się buntów społeczeństwa, dlatego rozbudowali aparat policyjny.
Ostatnim bardzo ważnym argumentem jest to, iż totalitaryzm był początkiem do rozpoczęcia II wojny światowej, która doprowadziła świat do kompletnej ruiny. Zginęły miliony niewinnych osób a państwa niekiedy zostały doszczętnie ograbione z wszelkich bogactw nawet tych najdrobniejszych. Ucierpiała na tej wojnie psychika ludzka, do dziś spotykamy takich ludzi, którzy nie mogą zapomnieć o tamtych latach spędzonych w obozie koncentracyjnym czy w łagrach, o głodzie, chorobach, bólu, o śmierci bliskich osób zupełnie niewinnych.
Tak, więc te wszystkie argumenty przemawiają za tym, iż system totalitarny okazał się bardzo zły dla społeczeństwa. Ludzkość w XX wieku odebrała bardzo bolesną lekcję totalitaryzmu, który swoją skalą i ingerencją w życie człowieka nie ma sobie równych.