profil

W czym dostrzegasz piękno i uniwersalne wartości mitów greckich?

poleca 85% 108 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Orfeusz

Starożytni Grecy stworzyli wiele pięknych opowieści - mitów o bogach i bohaterach. Gdy omawialiśmy je na lekcjach języka polskiego , zastanawiałam się dlaczego to właśnie one zachowały się w naszej świadomości. Nawet w mowie potocznej używamy zwrotów „syzyfowe prace” czy też „Ikarowe loty”. A przecież w literaturze jest wiele baśni , legend i mitów , dlaczego właśnie te?

Mity to opowiadania , które opisują wierzenia dawnych społeczeństw , przedstawiają charaktery i postępowania antycznych bogów wobec człowieka, ale również wyrażają zbiorowe emocje starożytnej ludzkości. Mają one szczególną właściwość – dotyczą one głównie człowieka , można powiedzieć , że koncentrują się na cechach i postępowaniach ludzi. Bogowie greccy to po prostu doskonali, nieśmiertelni i przede wszystkim piękni bohaterowie. W ich charakterach można z łatwością dostrzec, że kochają i nienawidzą, cierpią i cieszą się, są podstępni – dokładnie tak jak my.

Dzeus – bóg bogów kiedy opanowywał go gniew ciskał piorunami i my też w podobny sposób wyrażamy nasze emocje. Przeżywał też wiele romansów, np. z Alkmeną. Jego „żona” Hera miała więc powody do zazdrości, nie mogąc w żaden sposób ukarać Dzeusa mściła się na ludziach , np. na Heraklesie.

Miłość w mitach odgrywa bardzo ważną rolę , ponieważ jest jednym
z najpiękniejszych doznań ludzkich. Czyż nie cudownie opisana jest miłość Erosa i Psyche czy też Orfeusza do Eurydyki? W mitach występuje również miłość matczyna – gdyby nie Demeter nie byłoby symbolicznych czterech pór roku.

Wszyscy dobrze znamy opowieść o tytanie – bohaterze , który stworzył człowieka na podobieństwo bogów. To właśnie Prometeusz wykazał ogromną bezinteresowność poświęcając się dla ludzi. Bogowie ukarali go i dlatego teraz używamy określenia prometeizm, gdy mówimy o ludziach szlachetnych , którzy poświęcają się na rzecz innych , cierpiących.

Również Syzyf pozostał w pamięci do dziś. Uważam , że Stefan Żeromski bardzo trafnie nazwał usiłowania rusyfikatorów w sprawie polskiej syzyfową pracą. Syzyfową pracę można również zinterpretować jako trud życia , który wszyscy musimy udźwignąć.

Dedal i Ikar pokazali nam , jak ważna w życiu każdego z nas jest wolność, dla której człowiek jest zdolny do wszelkich poświęceń. Marzeniem każdego z nas jest wzbicie się w powietrze, oni tego dokonali i za to ich podziwiamy. Możemy również brać przykład z Dedala , był on człowiekiem praktycznym, kochał swego syna patrzył na świat oczami realisty. Można by rzec , że wszystkie marzenia człowieka znalazły swoje odzwierciedlenie w mitach.

Uważam , że bohaterowie greccy dostarczają nam wiary w siebie i w to co dobre, pomagają przejść przez trud życia. Zachwycam się myślą, że starożytni Grecy tak dobrze znali cechy człowieka, umieli je zaobserwować i nazwać. To co oni dostrzegli tak dawno temu nadal jest prawdą, bo czyż współcześni ludzie nie kochają, czyż nie cierpią? Tyle wieków minęło a my nie zmieniliśmy się , drzemie w nas kultura europejska, a szczególnie grecka. To jest piękne, nasze korzenie są wspaniałe , powinniśmy być dumni z kultury naszych przodków!


Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata