Określenie "polska szkoła kompozytorska" spopularyzowane zostało na początku lat sześćdziesiątych XX wieku przede wszystkim przez muzyczną krytykę niemiecką. Ten termin powstał, by nazwać specyficzny styl polskiej muzyki, w której podstawą kształtowania utworu muzycznego jest barwa dźwięku. Narodziny "polskiej szkoły kompozytorskiej" stały się możliwe dzięki odwilży politycznej po śmierci Stalina, która w Polsce doprowadziła do politycznego przesilenia w 1956 roku. Wówczas to zostały odrzucone wszelkie dogmaty socjalistyczne, również w przestrzeni kultury. Niebagatelne znaczenie dla powstania "polskiej szkoły kompozytorskiej" miało też powołanie do życia w październiku 1956 roku międzynarodowego festiwalu muzyki współczesnej "WARSZAWSKA JESIEŃ". Estrada festiwalu "WARSZAWSKA JESIEŃ" stała się miejscem pierwszych w Polsce prezentacji utworów, tworzących kanon współczesności (ze ŚWIĘTEM WIOSNY Igora Strawińskiego na czele). Stała się ona także manifestacją nowych tendencji estetycznych w polskiej muzyce. Dotyczyły one na początku przede wszystkim zastosowania techniki dodekafonicznej, następnie sięgnięcia po technikę, nazwaną w Polsce sonorystyczną, opartą na prymacie barwy dźwięku nad wszystkimi innymi parametrami kompozycji. Renesans przeżywały duże formy muzyczne, kontynuowano też zasady tradycyjne i poszukiwano syntezy różnych stylów. Wśród kompozytorów, którzy osiągnęli światową sławę znaleźli się: Grażyna Bacewicz, Witold Lutosławski, Kazimierz Serocki, Tadeusz Baird, Krzysztof Penderecki, Wojciech Kilar i Henryk Mikołaj Górecki.
Grażyna Bacewicz jako świetna skrzypaczka skomponowała wiele utworów charakteryzujących się znaczącą rolą skrzypiec - przede wszystkim koncerty i kwartety smyczkowe. Jest autorką 4 symfonii i wielu utworów na orkiestrę smyczkową. Przez wiele lat tworzyła w stylu neoklasycznym, potem przechodziła stopniowo ku muzyce bardziej ekspresyjnej, łącząc wpływy barokowe, klasyczne, romantyczne i współczesne.
Wczesna twórczość Witolda Lutosławskiego pozostawała pod wpływami neoklasycyzmu i folkloryzmu, m.in. Melodie Ludowe oraz Bukoliki na fortepian, Mała suita na orkiestrę oparta na autentycznych pieśniach i tańcach ludowych z okolic Rzeszowa, Wariacje symfoniczne, Wariacje na temat Paganiniego na 2 fortepiany, I Symfonia. Na przełomie lat 50. i 60. nawiązał do awangardowych technik sonoryzmu i aleatoryzmu (tzw. aleatoryzm kontrolowany), m.in. Gry weneckie na orkiestrę, Kwartet smyczkowy. W latach 70. wypracował syntezę współczesnego języka muzycznego. W latach 80. nawiązał do mniej skomplikowanych faktur i harmonii, neoklasycznych rytmów i melodii.
Tadeusz Baird ma w swoim dorobku kompozytorskim m.in. Symfoniettę, 2 Symfonie, Uwerturę w Dawnym Stylu na orkiestrę oraz Suitę w Dawnym Stylu na orkiestrę smyczkową i flety oraz Koncert na orkiestrę. Utwory te nawiązują do kierunku klasycyzującego.
Muzyka Polska po 1956 roku. Polska szkoła kompozytorska.