Narzad sluchu odbierajacy fale akustyczne ma lacznosc z otoczeniem, a narzad rownowagi jest calkowicie zamkniety w puszce czaszki.
Narzad sluchu i rownowagi stanowi ucho, ktore dzieli sie na trzy czesci: ucho zewnetrzne, srodkowe i wewnetrzne.
Ucho zewnetrzne sklada sie z malzowiny usznej i przewodu sluchowego zewnetrznego. Na koncu tego przewodu znajduje sie blona bebenkowa, oddzielajaca ucho zewnetrzne od srodkowego.
Ucho srodkowe obejmuje jame bebenkowa z trzema kosteczkami sluchowymi: mloteczkiem, kowadelkiem i strzemiaczkiem, oraz trabke sluchowa.
Ucho wewnetrzne miesci w sobie wlasciwy narzad sluchu oraz narzad rownowagi. Zbudowane jest ono z kanalow i woreczkow, zwanych wspolnie blednikiem. Wyroznia sie blednik kostny i blednik bloniasty.
Blednik kostny sklada sie z przedsionka, trzech kanalow polkolistych, lezacych w plaszczyznach do siebie prostopadlych, i slimaka kostnego. Blednik bloniasty obejmuje woreczek, lagiewke, trzy przewody polkoliste wypelnione srodchlonka i przewod slimakowy.
Slimak tworza trzy spiralne skrecone kanaly, oddzielone od siebie cienkimi blonami, ktore zbiegaja sie u jego szczytu.
Kanal slimakowy lezy pomiedzy kanalem przedsionkowym i bebenkowym.
Kanal slimakowy jest wypelniony endolimfa i zawiera wlasciwy narzad sluchu - narzad spiralny, inaczej narzad Cortiego, zbudowany z komorek zmyslowych, zakonczonych wloskami. Komorki te rozmieszczone sa na blonie podstawnej, a nad nimi znajduje sie blona pokrywajaca.
Narzad rownowagi w uchu miesci sie w przewodach polkolistych blednika bloniastego, woreczku i lagiewce. Ruchy glowy powoduja przeplyw endolimfy wypelniajacej przewody polkoliste do rozszerzonych zakonczen zwanych bankami.