Celem moich rozwazan sa utwory poety humanisty-Jana Kochanowskiego.
Poeta byl bardzo zainteresowany zyciem czlowieka, jego problemami, potrzebami. Widoczne to jest niemal we wszystkich utworach.
Moim pierwszym argumentem jest to, iz Jan Kochanowski sadzil, ze postepowanie zgodnie z wlasnym sumieniem jest podstawowym warunkiemdo osiagniecia szczescia i radosci zycia. Natomiast ten, kogo "gryzie mół zakryty' , a wiec czlowiek dreczony wyrzutami, nigdy nie zazna radosci ani spokoju.
Kolejnym argumentem jest szczegolne umilowanie przez poete zycia na wsi. Sadzi, ze jest ono bezpieczne, uczciwe, samowystarczalne. Za przyjemnosci uznaje scinanie trawy, lowienie ryb, podziwianie krajobrazow.
Dom rodzinny mial wielkie znaczenie w zyciu Jana Kochanowskiego. W swoich utworach podkresla role kobiety w rodzinie, ktora podtrzymuje ognisko domowe, jest podpora meza, dba o podtrzymywanie tradycji, wychowuje dzieci w szacunku dla starszych.
Trudno zaprzeczyc, ze poeta zachwycal sie bogactwem i roznorodnoscia natury, ktora opisywal czesto w swoich utworach.
W wierszu pt:"Serce roście" mówi, jak to po zimie nastaje wiosna i wowczas raduja sie ludzkie serca na widok budzacej sie do zycia przyrody, kiedy to drzewa pokrywaja sie zielonymi liscmi, kwitna kwiay na lakach, a ptaki budujac gniazda wesolo spiewaja.
Nastepnym argumentem jest recepta na zycie, ktora napisal Jan Kochanowski w piesni pt: "Nie porzucaj nadzieje". Napisal on o tym, ze powinnismy z jednakowym umiarem znosic i przezywac chwile radosci, szczescia, jak i smutku czy cierpienia, zachowujac rownowage ducha. Czlowiek powinien wobec przewrotnych pomyslow "fortuny" zachowac spokoj i wlasciwy, rozsadny dystans.
Trzeba umiec "szczescie i nieszczescie znosic", nie popadac w euforie, gdy los okazuje sie nazbyt szczodry.
Nastepnym argumentem sa wyrazy wdziecznosci poety wobec Boga za stworzenie swiata. Obserwujac nature, czlowiek stwierdza jej doskonalosc, czyli doskonalosc Boga. Hymn jest pochwala harmonijnego swiata. Potega Boga polega na tym, iz On stworzyl ten swiat. O tym mowi hymn "Czego chcesz od nas, Panie" i psalmy.
Jan Kochanowski w swoich utworach dostrzega tez wady ludzkie, wysmiewa niedoskonalosci.
We fraszcze "Na nabozna" poeta wyszydza fałszywą religijność.
Sadze, iz przedstawione argumenty wystarcza, aby przekonac o slusznosci mojego twierdzenia. Jan Kochanowski jest poeta humanista. Utwory jego sa wyrazem umilowania zycia, jego urokow, zalet.
ROZPRAWKA POPRAWIONA PRZEZ WYMAGAJACA NAUCZYCIELKE I OCENIONA NA 4.