profil

Wiek XIX

Ostatnia aktualizacja: 2022-09-12
poleca 85% 101 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
sufrażystki

Arystokracja - stala na szczycie struktury społecznej społeczeństw europejskich. Należeli do nich członkowie rodzin, które z racji urodzenia lub szczególnych zasług dla monarchii otrzymywali tytuł arystokratyczny. Była to grupa nie liczna ale bogata. Inteligencja - grupa wzrosła po 1815r. , należeli do niej urzędnicy publiczni i prywatni oraz nauczyciele, naukowcy, artyści, dziennikarze, prawnicy, lekarze, inżynierowie itd. oraz wszyscy, którzy utrzymywali się z pracy umysłowej.

Burzuazja - nalezeli do niej ludzie „podlejszego stanu”, który dzięki własnej przemyślności lub uśmiechowi losu zdobyli majątek, czasem większy niż arystokratów, byli to bankierzy, finansiści, kupcy, pośrednicy.

Klasa robotnicza - ta grupa społeczna pojawiła się w XIX-w. , zaliczali się do niej pracownicy fizycznie zatrudnieni w przemyśle i innych nowoczesnych dziełach gospodarczych, pochodzili oni z rodzin biednych rzemieślników i biedoty wiejskiej.

Kolchoznicy - to udziałowy i pracownicy spółdzielni rolniczych.

Sowchoznicy - to ludzie zatrudnieni w gospodarce państwowej.

”Klasa posiadająca” - to kapitaliści, oficerowie armii cesarskiej, duchowni, dawni urzędnicy, zamożniejsi, chłopi i ich rodziny, burzuowie i członkowie ich rodzin.

Inteligencja pracujące kategoria społeczna sprzeciwiającą się „pasożytniczej’ i należącej do strony burżuazji. Tworzyły ją osoby wywodzące się z klasy robotniczej. 1807 r. - tzw. dekret grudniowy, oznaczający ze osoby które posiadają własność zwierzchnią staja się jej właścicielami. Chlopi za musza placic za prawo do uprawy pańskiej ziemi mieszkając w panskij chalupie.

1823 r. - w wielką księstwie Poznańskim chłopi uzyskali prawo własności do swoich gospodarstw.
1848 r. - likwidacja systemu stanowego, cesarz wprowadził zasadę równości obywateli wobec prawa.
1864 r. - uwłaszczenie chłopów w Królestwie Polskim.

Formowanie nowocześniej struktury społecznej:
- postęp gospodarczy z wiązany z rewolucja przemysłowa i uprzemysłowieniem,
- ważną role odgrywał minister skarbu,
- rozwiniecie grup społecznych: kapitaliści i klasa robotnicza.

Formowanie się nowoczesnych narodów na ziemiach polskich:
- odrodzenie polskich mas ludowych na Śląsku i obszarze zaboru pruskiego,
- nastąpił proces wyodrębnienia żydów,
- polepszyły się standardy życia.

Społeczeństwo w czasie II wojny światowej: -
straty ludzkie,
- ekstradycja ponad mln ludności,
- straty wśród Polaków,
- największe straty wśród inteligencji,
- zniszczenie licznych społeczności lokalnych,
- migracje milionow ludności z Europy Sr i wsch.

Po II wojnie swiatowej - przeprowadzona w Polsce reformę rolna i znacjonalizowano przemysł, co doprowadziło do likwidacji w Polsce klasy posiadającej. Rozpoczęto kolektywizacje wsi do której odstepionoa 1856 r. Nastąpiła rozbudowa przemysłu, a tym samym wzrosła liczba osób trzymających się z pracy w tym sektorze gospodarki.

Do roku 1989 w Polsce były 3 najważniejsze grupy społeczne: inteligencja pracujące, robotnicy, chłopi. W wyniku transformacji po roku 1989 nastąpiła gmina sytuacji społeczeństwa Polskiego np.
- rozwinęła się klasa średnia,
- pojawiła się grupa osób nie posiadających pracy.

Demokracja parlamentarna - otwiera drogę do budowy większości krajów europejskich. Przykładem tego ustroju była III Republika Francuska 1870 r. Konstytucja oparta była na zasadzie Moneskiuszowskiego trójpodziału władzy, parlament miał największą dominacje, izba nizsza - wybory czteropymietnikowe, - senatorow - wybory w kolegiach wyborczych. Parlament kontrolował prace rządu, ministrów, dysponował pieniędzmi publicznymi. Prezydenta wybierano na 7 - letnia kadencje prze senat i izbę deputowanych połączonych ze zgromadzeniem narodowym.

Ruchy nacjonalistyczne - najsilniejszy przeciwnie rodów socjalistycznych, głosząc ze wspólnota narodowa jest najbardziej naturalnym, najważniejszym związkiem łączącym ludzi. Uważali, iż naturalnym stanem narodu jest jędrność i solidarność, przeciwni byli dzieleniem go na warstwy społeczne.

Społeczeństwo obywatelskie - ukasztaltowalo się w S. Zjednoczonych i Europie.

Czynniki wpływającymi na ten proces były:
- wysoki poziom samoorganizacji społecznej.
- swoboda dyskrecji publicznej.

Działalność sufrażystek - od 1848r. Zaczęły powstawać w S. Zjednoczonych. Następnie w Wieliej Brytanii i innych krajach. Słowo pochodzi z języka angielskiego i oznacza prawo głosu. Sufrażystki dążyły o zapewnienie kobieta prawa do uczestnictwa w życiu politycznym, uczestniczyły w wyborach parlamentarnych. Początkowo rozwinęły się jako ciekawość lecz wkrótce zdobyły szersze poparcie. Dążąc do realizacji celu trafily do wiezienia. Przed 1914 w końcu jedynie Nowa Zelandia i Finlandia przyznały im prawo do głosu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata