Jedną z ważniejszych soli jest siarczan (VI) wapnia - CaSO4. Jest ona słabo rozpuszczalna w wodzie i występuje w naturze w dwóch postaciach: bezwodnej - anhydrytu (CaSO4) i uwodnionej - gipsu (CaSO4 2H2O).
Anhydryt jest solą występującą w kolorach niebieskim, białym oraz przeźroczystym. Zastosowanie: przemysł chemiczny, produkcja cementu.
Możliwości stosowania gipsu są bardzo różnorodne.
Od czasów antycznych gips jest materiałem artystów i miłośników sztuki. Używany był do wytwarzania budzącej podziw sztukaterii. Jeszcze dzisiaj modele gipsowe są używane do odlewania lub odciskania dzieł sztuki.
Gips i ta technika mają współcześnie zastosowanie w przemyśle. Starannie odlewane formy gipsowe są wykorzystywane w przemyśle drobnej ceramiki, np. służą nadawaniu kształtu filiżankom i talerzom. Gips odlewany ciśnieniowo stosowany jest w ceramice sanitarnej. Twarde formy gipsowe używane są przy produkcji dachówek. Gipsem posługują się również warsztaty modelarskie i wzornicze.
Ze względu na neutralną wartość pH gips znajduje zastosowanie także w medycynie i w przemyśle kosmetycznym. Bandaże gipsowe przyjazne dla skóry i "zdolne do oddychania" wspomagają i przyspieszają proces leczenia przy złamaniach kości. Gips sprawdził się również w laboratorium techniki dentystycznej. Gips stosowany jest także w rolnictwie jako dodatek do nawozów. Używa się go do produkcji najróżniejszych środków spożywczych i artykułów do pielęgnacji ciała (np. pasty do zębów). Gips jest przede wszystkim materiałem budowlanym spełniającym wysokie wymagania użytkowe, konstrukcyjne i higieniczne.