Miłość i przyjaźń tak niewielkie rzeczy, a różnią się od siebie wieloma cechami. Miłość to głębokie przywiązanie do kogoś lub czegoś. Umiłowanie i kochanie kogoś, który jest bliski sercu. Z miłością wiąże się wiele przysłów np. „Stara miłość nigdy nie rdzewieje”, „Miłość góry przenosi” itp. Zaś przyjaźń to bliski, serdeczny stosunek wobec drugiej osoby oparty na wzajemnej serdeczności i życzliwości. Z pojęciem przyjaźń wiąże się przysłowie „Prawdziwego przyjaciela poznaje się w biedzie”.
Jest wiele seriali związanych z miłością i przyjaźnią. Jeden z nich który pragnę przedstawić tak jak sama nazwa wskazuje „M jak miłość”. Przedstawieni w nim bohaterowie zmagają się z problemami życia codziennego. Piotr Zduński wraz z swoją żoną Kingą, przeżywali poważny kryzys małżeński. Jednak po pewnym czasie okazało się że miłość zwyciężyła.
„Nie ma nic piękniejszego niż szczęśliwa rodzina, małżeństwo” to słowa jednej z bohaterek filmu. Po pierwsze mieli odwagę przyznać się do tego, że postąpili źle. Potrafili się spotkać z rodzicami i przedstawić im swoje problemy. Najważniejszym jednak argumentem jest to, że potrafili wzajemnie dogadać się i przebaczyć to co ich dzieliło.
Nawiązując do literatury warto przytoczyć literacki dramat pt. „Romeo i Julia”. Jest to utwór przedstawiający miłość dwóch osób, poplątana konfliktami i przeciwnościami, która doprowadziła do ogromnej klęski. Romeo, który jest człowiekiem spokojnym, zrównoważonym i odpowiedzialnym podejmuje dwie życiowe decyzje: o związku z Julią i samobójczej śmierci w imię miłości. Zaś Julia, która jest osobą delikatną, wrażliwą jednak podobnie jak Romeo odbiera sobie życie. Może się to wydawać dziwne, ale dramat ten pokazuje taką prawdę, że zgoda buduje zaś niezgoda rujnuje. Pokazuje ile zła może wyrządzić zaślepiająca nienawiść skłóconych rodzin. Dopiero nad zwłokami swoich dzieci dumni arystokraci zrozumieli co stracili.
Podsumowując serialowych bohaterów można powiedzieć, że prawdziwa przyjaźń zarówno jak miłość zwyciężą w życiu. Jednak miłość tworzy w życiu człowieka silniejsze więzy, bardzo często aż po sam grób. Zaś argumenty przedstawione w dramacie „Romeo i Juli” min. Są ostrzeżeniem, by nie budować swego życia na nie zgodzie, kłamstwie i łamaniu powszechnie przyjętych norm. Można się wtedy znaleźć w sytuacji bez wyjścia.