profil

Czy mitologia wpływa na naszą współczesność?

poleca 84% 2911 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Stefan Żeromski Orfeusz

W starożytności mity odgrywały ogromną rolę, miały duży wpływ na rozwój kultury. Dawały one ludziom tamtej epoki możliwość wyjaśnienia zjawisk przyrodniczych i społecznych, kształtowały światopogląd. Wyrażały kult dla bogów i ukazywały obrzędy związane z tym kultem. Stanowiły motywację wszelkich działań. Ukazywały starożytnym jak powinni postępować. W mitach zostały utrwalone pierwsze wzorce ludzkich postaw i zachowań. Można więc powiedzieć, że mity miały w starożytności ogromne znaczenie. Były dla greków tym, czym dla chrześcijan jest Pismo Święte.
Dzisiaj mity nie mają tak dużego znaczenia jak w starożytności. My przecież nie wierzymy w greckich bogów, nie używamy mitów do tłumaczenia zjawisk przyrody. Opowieści o bogach i herosach traktujemy jak baśnie, lub jako ciekawostki. Jednak musimy przyznać, że mity wnoszą do naszego codziennego życia wiele wartości. Stanowią niewyczerpane źródło motywów, tematów i symboli. Nie tylko pogłębiają naszą wiedzę na temat życia i wierzeń starożytnych Greków, ale są dla nas obrazem ówczesnego światopoglądu i systemu wartości, prezentują wzorce postaw i ponadczasowe wartości, poruszają uniwersalne treści.
Ikar - syn Dedala jest symbolem urzeczywistnienia odwiecznego marzenia ludzi o lataniu. Jednak przez nieposłuszeństwo ojcu i swoją śmierć stał się symbolem człowieka tragicznego, którego zafascynowanie wynalazkiem wzięło górę nad zdrowym rozsądkiem. Jego losy są dla nas przestrogą, iż nie można narażać życia w imię bezsensownych i nierozważnych, chociaż efektownych gestów i poczynań. Do znanych mitów należy też mit o Prometeuszu, który dla ludzi wykradł ogień. Jego humanitarna postawa jest pełna miłości do człowieka i gotowości poświęcenia się za niego. Ważnym mitem jest również mit o Orfeuszu i Eurydyce. Jest on pełen tragizmu miłości, uczucia, które wymaga wielu wyrzeczeń. Jest to piękne, ale czasem okazuje się zgubne.
Mitologia tak samo jak dla Greków tak i dla nas, współczesnych odbiorców, zawiera pewne wzorce postępowań. Mity pokazywały, jakie zachowanie będzie karane, a jakie nagradzane. Każda opowieść zawierała morał np. mit o Syzyfie, który wyraża ludzkie marzenia o nieśmiertelności. Jego morałem jest to, że nie wolno oszukiwać innych, gdyż będziemy musieli za to zapłacić.
Mity zawsze stanowiły wspaniałą inspirację dla poetów i artystów. Ta ich cecha nie wygasła na przestrzeni lat. We współczesnej literaturze można zauważyć wiele motywów, nawiązujących do mitów. W odprawie posłów greckich Jan Kochanowski wykorzystuje zaczerpnięty z Iliady fragment mitu, opowiadającego o uprowadzeniu przez Parysa pięknej Heleny. Stefan Żeromski wykorzystuje mit o Syzyfie w swej powieści „Syzyfowe prace”. Autor przytacza w tytule swego dzieła bezsensowny wysiłek Syzyfa jako przenośnię. Pokazuje ona daremność wysiłku rusyfikatorów, którym nigdy nie uda się pochłonąć młodzieży polskiej.
Uważam, że współczesny człowiek może wiele nauczyć się dzięki lekturze "Mitologii". Wszystkie opowieści zawierają morał, z którego możemy wyciągnąć wnioski. Prawie każda postać ukazuje różne modele zachowań ludzi. Bogowie i bohaterowie mitologiczni mają określony charakter i realizują różne postawy. Sens ich dokonań i czynów jest łatwy do odebrania przez czytelnika.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Gramatyka i formy wypowiedzi