profil

Dlaczego nie można mieć wszystkiego?

poleca 85% 226 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Aby odpowiedzieć sobie na pytanie, dlaczego nie można mieć wszystkiego, trzeba się najpierw zastanowić, co tak naprawdę znaczy dla każdego z nas „wszystko”. I tutaj każdy może odpowiedzieć po swojemu. Dla jednego wszystko to „po prostu wszystko”, dla drugiego to „posiadanie ogromnej sumy pieniędzy”, a dla jeszcze innej osoby „związanie się z osobą, z która z różnych powodów nie można być”.
Zarówno posiadanie ogromnej liczby pieniędzy, jak i związanie się z osobą, z którą chcielibyśmy spędzić resztę naszego życia jest oczywiście możliwe do osiągnięcia. Każdy przecież może kiedyś zrobić interes swojego życia, o którym teraz nawet nie ma pojęcia. Każdemu także może się udać w miłości i osoba, która dotąd nas olewała, może nas pokochać. Chociaż może się to wydawać mało prawdopodobne, to jest to przecież jak najbardziej możliwe.
Czy jednak po osiągnięciu tych rzeczy, które znaczyły dla tych osób „wszystko”, stwierdzą one, iż posiadają już wszystko? Zapewniam tutaj, iż tak się nie stanie. Natura człowieka płata mu często figle, tym razem również. Gdy osiągnie się już pierwszy swój cel, pojawia się następny. Tym razem to on znaczy „wszystko”. Po osiągnięciu tego celu znów pojawia się następny i znów to on teraz znaczy „wszystko”. I tak możemy wymieniać w nieskończoność. Potrzeby ludzkie są po prostu nieograniczone. Człowiek zawsze chce więcej, niż posiada. Szkoda, że nie umie docenić tego, co ma. Docenia dopiero wtedy, gdy straci. Ale taka jest już właśnie ta nasza natura...
Fakt, że nie można mieć wszystkiego, co jest pożądane, wynika z tego, że ludzkie chęci są nieograniczone, trzeba więc dokonywać wyboru i ponieść w ten sposób koszt alternatywny (ilość produktów lub rzeczy z których trzeba zrezygnować, aby uzyskać określoną ilość dobra). Zjawisko to ekonomiści nazwali rzadkością dóbr.
Należy również wspomnieć o konieczności dokonywania wyborów przez człowieka. Jest to często bardzo trudna rzecz, która także świadczy o fakcie, iż nie można mieć wszystkiego. Bo przecież prawdą jest, iż mając jedno, często nie ma się drugiego. To właśnie jest wspomniany przeze mnie wcześniej koszt alternatywny – aby uzyskać jedną dobrą rzecz, rezygnujemy z drugiej.
Na koniec tej pracy chciałbym jeszcze napisać co nieco o pieniądzach. Często spotykam się ze stwierdzeniem „za pieniądze kupisz wszystko”, czy jednak jest to prawda? Oczywiście, że nie. Nie da się kupić wszystkiego, bo wszystko nie jest na sprzedać. Na szczęście w dzisiejszym tak zmaterializowanym świecie są jeszcze takie rzeczy jak uczucia: miłość, przyjaźń, szczęście, radość, satysfakcja. I należy pamiętać, iż prawdziwego uczucia nigdy nie kupi się za pieniądze. Nigdy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata