Relacja rodzice – dzieci. Co można powiedzieć na ten temat na podstawie załączonego fragmentu i całego dramatu Gabrieli Zapolskiej?
Relacje pomiędzy rodzicami a dziećmi przybierają najróżniejsze formy. W życiu codziennym można zaobserwować dwa najczęściej spotykane przypadki. Pierwszy polegający na całkowitym wzajemnym zrozumieniu oraz drugi, który jest odwrotnością pierwszego, gdzie występuje całkowity brak wspólnego porozumienia się. W literaturze jest to temat bardzo często poruszany przez autorów. Ukazują oni różne oblicza naszego codziennego życia. Gabriela Zapolska w swoim utworze przestawia obraz drobnomieszczańskiej rodziny, w której brakuje miłości, wzajemnego zrozumienia, ciepła, troskliwości, ale nigdy nie zabraknie dóbr materialnych, które dla Anieli Dulskiej są ważniejsze od życia rodzinnego.
W załączonym fragmencie, przedstawiającym reakcje rodziny Dulskich na ciąże ich służącej ze Zbyszkiem Dulskim, można zauważyć, jakie są ich wzajemne stosunki. Matka dowiedziawszy się o całej historii, w ogóle nie przejmuj się losem jej syna ani przyszłego wnuka. Jedyne, co się dla niej liczy to to, aby nikt obcy nie dowiedział się o tym skandalu. Natomiast Zbyszko, który najbardziej z całej rodziny buntuje się przeciwko matce, swoim zachowaniem stara się zrobić jej na złość. W jednej chwili podejmuje decyzje o ślubie ze służącą. Jest zły nam matkę, która chcąc zatrzymać go w domu akceptowała jego romans ze służącą pomimo tego, iż wiedziała, że nie ma on przyszłości. Był zajęty Hanką a nie nocnym chodzeniem po kawiarniach.
Mąż Pani Dulskiej, aby zapewnić sobie spokój nie ingerował w sprawy rodzinne. Całkowicie podporządkował się woli żony.
Mela jest znakomitym przykładem, że dzieci nie zawsze są podobne do rodziców. Jest ona zupełnie inna niż matka. Ta uczuciowa niewinna dziewczyna tak naprawdę nie zdawała sobie sprawy z tego, co się dzieje w domu. Wierzyła w miłość Zbyszka do Hanki. Wstawiła się do matki z prośbą o przebaczenie i pozwolenia na ich ślub. Niestety matka nie traktowała jej poważnie. Wyśmiewa jej prośbę i stanowczo kazała jej odejść. Mela bojąc się matki posłusznie odeszła.
Natomiast w postaci Hesi widać niezwykłe podobieństwo do Matki. Podczas całego zajścia stara się nie wtrącać tylko bacznie wszystkiemu przyglądać. Obserwuje zachowania swojej matki i najprawdopodobniej w przyszłości będzie taka sama jak ona.
Role w rodzinie Dulskich są wyraźnie wyznaczone. Aniela Dulska całkowicie ma nad wszystkimi władzę. Pragnie, aby w jej domu wszystko było po jej myśli. Jedyną osobą, która potrafi się jej sprzeciwić jest Zbyszko jednakże nawet ona na końcu zdaje sobie sprawę, że jeżeli urodził się w domu Dulskich to będzie Dulskim i nic tego nie zmieni. Obie córki są posłuszne matce, jednak istnieje jedna różnica. Zachowania matki w pełnia odpowiadają Hesi natomiast Mela często nie zgadza się z jej poglądami. Jest jednak za słaba, aby spróbować się jej sprzeciwić. Hesia chce jak najbardziej upodobnić się do matki. Najdogodniejsze miejsce w tej rodzinie zajmuje Felicjan Dulski. W ogóle nie wypowiada się na temat tego, co dzieje się w domu. Wie, że i tak wszystko będzie tak jak Aniela Dulska chce.
Jest to typowy przykład rodziny, w której występuje brak wzajemnego porozumienia, a dzieci muszą bezgranicznie słuchać poleceń rodziców.