profil

Podejście diagnostyczne i prognostyczne w rozwiązywaniu problemów z dziedziny organizacji i zarządzania

poleca 85% 1063 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Podejście diagnostyczne i prognostyczne w rozwiązywaniu problemów z dziedziny organizacji i zarządzania .

Każde z tych podejść może mieć mieć charakter bardziej lub mniej systemowy lub sytuacyjny .Przy podejściu diagnostyczny punktem wyjścia jest istniejący stan w interesującym nas obszarze . Zmieniając ten stan tworzy się projekt odpowiadający wymaganiom określonej przyszłości . Podejście prognostyczne charakteryzuje się postępowaniem odwrotnym . Wychodzi się w nim od modelu idealnego ( idealnego pewnym sensie utopijnego ) utworzonego na podstawie danych warunków ( technicznych , społecznych itd.) w podległej przyszłości a następnie urealnia się go .


S->P podejście diagnostyczne W->P podejście prognostyczne

Podejście diagnostyczne wywodzi się z klasycznej metodologi zapoczątkowanej przez F.Taylora . Metoda ta obejmuje 4 etapy postępowania.
1) podział badania procesu na jak najmniejsze elementy 2)obserwacja i pomiar 3)analiza rozdrobionego procesu pod kątem wyeliminowania elementów zbędnych 4)uporządkowanie procesu i ustalenie czasu trwania czynności


Procedura postępowania składa się z 3 etapów :
Faza wstępna ( wybór przedmiotu badania oraz określenie celu o zakresu badania )
Faza podstawowa ( 1. Rejestracja stanu faktycznego 2. Krytyczna ocena i analiza stanu faktycznego 3. zaprojektowanie nowego i ulepszonego rozwiązania )
Faza końcowa (1. Wdrożenie nowego ulepszonego rozwiązania 2. zanikająca kontrola rezultatów )

Praktycznym przykładem podejścia diagnostycznego jest analiza SWOT ( mocnych i słabych szans ) [ sila , słabość , szanse , zagrożenia ] Punktem wyjścia jest znalezienie odpowiedzi na pytania jacy jesteśmy? Jaka jest obecna organizacja ? Jakie są jej silne i słabe strony ? Z jakimi zagrożeniami musi się ona liczyć ? Jakie szanse może wykorzystać ?

Głównym celem SWOT jest dopasowanie przedsiębiorstwa do pojawiających soę w otoczeniu szans na dalszy rozwój lub przetrwanie . Zasadnicza część diagnostyczna analizy SWOT polega na określeniu silnych i słabych stron firmy oraz zewnętrznych tworzonych przez otoczenie szans i zagrożeń . Mocne i słabe strony zależą od kadry pracowniczej . Mocna stroną firmy są przedewszytkim jej właściwości zasoby , specyficzne umiejętności oraz inne spekty odróżniające je w sposób pozytywny od innych firm .
Słabości to przeciwieństwa atutów , to te aspekty , które ograniczają sprawność funkcjonowania przedsiębiorstwa . Szanse i zagrożenia zależą od czyników zewnętrznych , czyli takich na które firma nie ma wpływu . Analiza szans i zagrożeń polega na identyfikacji dynamiki dostawców , odbiorców , aktualnej i potencjalnej konkurencji .

Podejście prognostyczne którego twórcą był G.Nadler za punkt wyjścia obierało teoretyczny system idealny którego funkcjonowanie nie wymagało ponoszenia żadnych kosztów . Ten teoretyczny system idealny Nadler sprowadził następnie do systemu możliwego do zastosowania , technicznie wykonalnego aż do poziomu zalecanego do realizacji .
Procedura podejścia prognostycznego składa się z 3 faz:
Faza wstępna ( ustalenie przedmiotu i celu badań)
Faza podstawowa ( 1.budowa wzorcowego systemu idealnego 2. zbieranie informacji tworzenie praktycznych rozwiązań 3. wybór rozwiązania najlepszego )
Faza końcowa (wdrożenie wybranego rozwiązania , kontrola wyników)

Zdaniem wieli teoretyków i praktyków podejście prognostyczne daje dużo więcej efektów . W podejściu tym projektuje się struktury idealne przyszłościowe niezależne od przejściowych lub pozornych ograniczeń. Podejście to wymaga szerszego widzenia problemu , umiejętności generowania koncepcji idealnych . Dużej wiedzy w zakresie osiągnięć światowych a także Wiedzy z zakresu osiągnięć światowych , a także wiedzy o realnych i potencjalnych ograniczeniach realizacyjnych .

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata
Typ pracy