Grecja to kraj o bardzo ubogiej, skalistej ziemi, leżący na wysuniętym cyplu Półwyspu Bałkańskiego i na wyspach Morza Egejskiego.
Ze względu na łańcuchy górskie, oddzielające zamieszkane przez ludzi doliny,
w starożytnej Grecji powstało wiele miast-państw, tj. polis. Choć poszczególne polis były często skłócone, Grecy uważali się za jeden lud. Nazywali siebie Hellenami, a swoją ojczyznę Helladą. Łączył ich język, pismo i literatura, wierzenia religijne oraz igrzyska.
776 roku p.n.e. – zorganizowano pierwsze igrzyska, które odbywały się co 4 lataw miejscowości Olimpia na Peloponezie.
Sparta, założona około IX wieku p.n.e. przez plemiona doryckie. Z obawy przed buntem helotów – mieszkańców podbitych ziem - wszyscy Spartanie od 20. do 60. roku życia służyli w armii. Ich życie od narodzenia do śmierci było regulowane przez państwo. Spartańskie wychowanie słynęło z niezwykłej surowości. Po Sparcie nie pozostały piękne budowle ani dzieła sztuki, nauki czy literatury. Oprócz spartańskich wojowników – tj. spariatów – oraz helotów państwo zamieszkiwali periojkowie, zajmujący się rzemiosłem
i handlem.
Ateny to miasto położone na półwyspie Attyka we wschodniej Grecji, którego nazwa pochodzi od imienia bogini Ateny.
Początkowo ateńska polis była monarchią; w VII-VII wieku p.n.e. rządy przejmowała stopniowo arystokracja.
VI wiek p.n.e. – gruntowne reformy ustroju państwa przeprowadził Solon, a potem Klejstenes. Obie formy doprowadziły do powstania demokracji ateńskiej – pierwszej demokracji w dziejach świata. Jej ustrój ustalił się ostatecznie w drugiej połowie V wieku p.n.e. pod wpływem Peryklesa.
Ustrój Aten nazywamy demokracją bezpośrednią, ponieważ każdy obywatel mógł brać udział w obradach Zgromadzenia Ludowego i decydować o sprawach państwa. Raz w roku sąd skorupkowy mógł skazać na 10 lat wygnania człowieka podejrzanego o chęć wprowadzenia rządów tyrańskich.
Imperium perskie powstaje w VI wiek p.n.e., sięgając od Indii po wschodnie wybrzeża Morza Śródziemnego i Egipt.
490 r. p.n.e. – Persowie atakują Grecję, lecz zostają pokonani przez Ateńczyków pod Maratonem.
480 r. p.n.e. – kolejny atak Persów na Grecję, którzy pokonali Spartan pod Termopilami, a potem zajęli i zniszczyli Ateny. Flota perska poniosła klęskę pod Salaminą, armia lądowa w 479 r. p.n.e. pod Platejami. Persowie już nigdy więcej nie próbowali podbić Grecji.
Po wojnie z Persami, większość greckich polis zawiązała Związek Morski. Jego celem było wystawienie wspólnej floty na dalszą walkę z Persami.
Starożytna Grecja słynęła z przedstawień teatralnych, które odbywały się ku czci boga Dionizosa oraz z wielkich filozofów, takich jak: Sokrates, Platon czy Arystoteles.