NERWY RDZENIOWE - powstaje z 2 korzeni:
1) korzenia brzusznego ruchowego, który odchodzi od rogów przednich rdzenia kręgowego;
2) korzenia grzbietowego czuciowego, który odchodzi ze zwoju rdzeniowego.
Nerw rdzeniowy jest nerwem mieszanym czuciowo-ruchowym. Odchodzą od niego gałęzie: łączące (łączą nerw rdzeniowy ze zwojami pnia współczulnego), oponowe (przez otwory międzykręgowe wchodzą do kanału kręgowego i unerwiają oponę twardą rdzenia kręgowego), grzbietowe (unerwiają skórę grzbietu od potylicy do kości guzicznej i mięśnie głębokie grzbietu), brzuszne (tworzą parzyste spoloty-szyjny, ramienny, lędźwiowy, krzyżowy).
SPLOT SZYJNY - powstał z połączenia gałęzi brzusznych 4 pierwszych nerwów szyjnych rdzeniowych. Od splotu tego odchodzą nerwy skórne (unerwiają czuciowo skórę szyi i górne okolice klp.)oraz gałęzie mięśniowe (unerwiają mięśnie szyi) najdłuższym nerwem splotu szyjnego jest nerw przeponowy (unerwia osierdzie, opłucną i otrzewną)
SPLOT RAMIENNY - jest utworzony z 4 nerwów szyjnych rdzeniowych i 1 piersiowego, dzieli się na cz.nadobojczykową (odchodzą od niej gałęzie krótkie, unerwiające skórę i m.barku) i cz.podobojczykową (odchodzą od niej n.mięśniowo-skórny, pochowy, łokciowy, promieniowy).
SPLOT LĘDŹWIOWY - jest utworzony z gałęzi 3 pierwszych nerwów lędźwiowych rdzeniowych i cz.4. Galęzie krótkie (unerwiają mięśnie obręczy biodrowej), długie ( n.biodrowo-podbrzuszny, biodrowo-pachwinowy, płciowo-udowy, skórny uda boczny i udowy. Unerwiają one częściowo m. brzucha i udo oraz skórę ok.biodrowej.
SPLOT KRZYŻOWY - powstał z gałęzi brzusznych nerwów rdzeniowych 4 i 5 lędźwiowego oraz nerwów krzyżowych. Odchodzą od niego gałęzie krótkie ( unerwiają m.obręczy biodrowej) i długie (n.pośladkowy górny i dolny, n.skórny uda tylny, n.kulszowy).Nerwy te unerwiają skórę i mięśnie uda, podudzia i stopy.