W całych dziejach Anglii nie ma takiej postaci wywołującej zajadłe spory wśród potomnych jak ów "monarcha, co zerwał okowy Rzymu".
Henryk VIII dla niektórych historyków był wcieleniem nieludzkiego okrucieństwa i podłości, dla innych uosobieniem nieludzkiej odwagi, mądrości i siły woli niemal wszyscy zgadzali się, że nie mieści się w powszechnie przyjętych kategoriach człowieczeństwa.
Analiza świata jaki go otaczał i warunków które pozwoliły mu dokonać rzeczy niemożliwych do osiągnięcia ani przez nim, ani po nim, najprawdopodobniej jest niemożliwe już nigdy.
Henryk VIII przez całe życie pozwalał sobie na poufność z poddanymi, przebywał pośród nich, bez żadnej prawie straży i umarł we własnym łożu doczekawszy późnego wieku. Gdy umierał magia jego władzy jeszcze nie prysła, a imię budzi nadal niesłabnący postrach.
Henryk VIII jest pierwszym z władców Anglii kształcącym pod wpływem nowych prądów Odrodzenia.
W 1528 r. życia został dziekanem władców Europy, rywalizując z Franciszkiem cesarzem Włoch i Karolem cesarzem Francji.
Henryk VIII uchodził za geniusza wszechstronnego który nigdy nie zaniedbywał studiów, prowadził dysputy, przystąpił do pracy nad swoją słynną rozprawą przeciw Lutrowi. Po ukończeniu napisał do Papieża, że odtąd poznał Herezje Lutra w Niemczech, jej wytrzebienie uczynił przedmiotem studiów.
Natomiast Henryk VIII skończył edukacje co wynikiem 5 lat dowiodły jak słusznie od początku twierdził, że papież może robić co mu się podoba w Rzymie, a on jako Król może robić co mu się podoba w Anglii.
Utworzył Parlament którego ogólną harmonią w stosunkach między Królem a parlamentem opierały się wyłącznie na wspólnocie interesów.
Antyklerykalne nastroje ludności w Anglii były dominującym czynnikiem reformacji stopniowo likwidowano klasztory a ich majątek przejmowała Korona co przyniosło tak potrzebne dochody. Ponad to złe nastroje do Kościoła przyczyniły się do wydania i rozpowszechnienia biblii w języku Anglielskim która brzmiała o reformacji w Anglii.
Henryk VIII był teraz w Anglii Papieżem o uprawnieniach jakie żaden Papież nigdy nie posiadał, Reformacja wyzwoliła kościół Angielski spod Rzymskiego jarzma.
Za panowania Henryka VIII państwo Angielskie wkroczyło w krzepki wiek męski: odprawiło kościół pełniący rolę guwernantki i wysunęło roszczenia do wej wszechwładzy i całkowitej suwerenności. Panowanie Henryka VIII i jego życie można podzielić na dwa całkiem odmienne okresy 1519 r. łagodność i tolerancja jego rządów ceniono bardziej niż największe swobody w innych krajach zaś 20 lat później, rządy owe uchodzą za symbol najstraszniejszej tyranii.
Umarł w 1547 roku i został pochowany w najbardziej może interesujący człowiek, jaki zasiadał na angielskim tronie.
Poślubił 6 żon.
Była to postać dla mnie bardzo interesująca o cechach tyrana i łagodności w jednej osobie.
Prowadził swą mądrą politykę, przeprowadził wiele reform, i był władcą wykształconym i jako król Anglii niepowtarzalny do naszych czasów.