profil

Jowisz

poleca 85% 220 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Średnia odległość od Słońca – 778,33 mln km
Okres orbitalny – 11,8623 lat
Czas jednego obrotu wokół osi - 9,841 h
Masa – 1,9 * 1027 kg
Promień równikowy – 71492 km
Średnia gęstość – 1,33 g/cm3

Masa Jowisza przekracza sumę mas wszystkich pozostałych planet (stanowi 71% tej masy).
Promieniowanie podczerwone emitowane prze tę planetę jest 1,67 razy silniejsze niż to wynika z otrzymywanej od Słońca energii, co świadczy o intensywnym grzaniu wewnętrznym (na koszt powolnego kurczenia się grawitacyjnego) wywołującym także ruchy konwektywne. Ruchy te oraz szybki obrót J. Są odpowiedzialne za wygląd planety – równoleżnikowo ułożone przemienne struktury jasne (cieplejsze, wznoszące się ku górze wypiętrzania atmosfery, tzw. strefy) i ciemne ( chłodniejsze, opadające w dół, tzw. pasy). Nieregularne plamy są efektem występujących w atmosferze wirów.
Jowisz nie ma twardej powierzchni – jego płynne wnętrze przechodzi w sposób ciągły w atmosferę (grubości ponad 1000 km, ok. 1,4% promienie Jowisza) składającą się gł. z wodoru, helu i amoniaku. Minimum temperatury (120K) osiąga atmosfera Jowisza przy ciśnieniu 104 Pa. Poniżej, przy wyższym ciśnieniu i temperaturze mogą tworzyć się chmury amoniaku, głębiej chmury wodorosiarczku amonu oraz kryształki lodu, a nawet (najniżej ) kropelki wody. Bardzo charakterystyczny twór atmosfery J. – Wielka Czerwona Plama (owal o rozmiarach 40 tys. X 14 tys. km ) jest gigantycznym wirem, który się utworzył na południowej półkuli J. (kilka kilometrów nad najwyższą warstwą jowiszowych obłoków) i jest już obserwowany od ponad 300 lat. Pełny obrót tego odpowiednika ziemskiego cyklonu trwa sześć dni; kolor plamy wynika z dużej fosforu w wirze. Czerwień, brąz i błękit pojawiające się na barwnych zdjęciach atmosfery Jowisza świadczą o obecności w niej nie tylko fosforu i siarki, lecz także związków organicznych.

Pierścienie Jowisza – układ trzech współśrodkowych struktur w postaci wąziutkich obręczy złożonych z okruchów materii o rozmiarach 10-3 mm, które krążą w płaszczyźnie równika Jowisza. Pierścień najbliższy Jowisza, tzw. halo jest tak samo szeroki jak gruby (20 tys. Km ), pierścień główny ma 6400 km szerokości i 30 km grubości, trzeci, „pajęczy” jest najrzadszy i bardzo rozmyty.
Na Jowiszu obserwuje się, podobnie jak na Ziemi, zorze polarne.
Jowisz ma najsilniejsze pole magnetyczne wśród wszystkich planet Układu Słonecznego.

Księżyce

Metis, Adrastea, Amaltea, (jeden z najbardziej asymetrycznych księżyców w Układzie Słonecznym), Tebe, Io (jest najbardziej aktywnym wulkanicznie ciałem w Układzie Słonecznym), Europa, Ganimedes (największy księżyc Jowisza), Kallisto, Leda, Himalia, Lystihea, Elara, Ananke, Karme, Pasifae, Sinope

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata