Dane o JOWISZU
Średnica równikowa - 142 800 km
Średnica biegunowa - 134 000 km
Odległość od słońca - 816 000 000 km max
741 000 000 km min
Długość roku - 11,9 lat ziemskich
Długość doby - 9 godzin 50 min
Masa - 318 mas ziemskich
Gęstość - 0,39 gęstości ziemi
Temperatura - - 150oC
Najbliższa odległość od Ziemi - 630 mln km
Atmosfera - wodór, hel, metan, amoniak, siarka
Liczba księżyców - 14 znanych
JOWISZ jest największą planetą w układzie słonecznym i otrzymał imię władcy wszechświata w mitologii rzymskiej. Jest tak ogromny,że pomieściłby w swoim wnętrzu tysiąc kul wielkości Ziemi. Doba na Jowiszu trwa jednak tylko 10 godzin, ponieważ planeta wiruje wokół własnej osi z wielką szybkością.
Podobnie jak inne tzw. Planety olbrzymie (SATURN, URAN i NEPTUN) Jowisza spowija nieprzenikniona, gruba atmosfera złożona głównie z wodoru i jego związków. Planeta ta wypromieniowuje więcej energii niż otrzymuje od słońca, ponieważ jądro tej planety prawdopodobnie osiąga temp ok. 3000oC.
Jowisz ma b. Silne pole magnetyczne i dlatego w jego atmosferze, podobnie jak w ziemskiej, obserwuje się zorze polarne.
Widoczne na powierzchni Jowisza smugi i wiry są poruszającymi się z huraganową prędkością chmurami amoniaku, zamarzniętej wody i innych związków chemicznych. Słynna wielka czerwona plama, widoczna w okolicach równika jest po prostu nieustającym cyklonem, znacznie potężniejszym od wiejących na Ziemi. Temp. zewnętrznych warstw atmosfery Jowisza jest niezwykle niska ok. - 150oC.
Jowisz, tak jak inne planety olbrzymie, zbudowany jest z gazów,a nie skał czy metali, właśnie dlatego jest tak duży. Cząsteczki gazów poruszają się szybciej niż cząsteczki ciał stałych i potrzeba większej siły grawitacji, aby utrzymać je i skupić w jednym miejscu. Na małych planetach, takich jak Ziemia, wodór nie występuje oddzielnie, bo ulotniłby się w przestrzeń.
Jowisz ma 16 satelitów. Cztery z nich są przynajmniej tak duże jak nasz księżyc i można zobaczyć je nawet przez dobrą lornetkę. Dzięki zdjęciom wykonanym przez Voyager1 i Voyager2 astronomowie przekonali się, że Callisto i Ganimede maja powierzchnię zrytą kraterami, jak nasz księżyc. Europa jest gładką kulą lodu, a najbliższy Jowisza Io ma powierzchnię koloru siarki i wulkany wyrzucające na 100 km w przestrzeń kosmiczną materiał wulkaniczny.
Gdyby jakiś astronauta wylądował na Jowiszu ,uznałby, że nie istnieją tam pory roku słabe słońce, tak odległe, że zdające się być jedynie migoczącą gwiazdą wstaje i zachodzi, co 9 h 50 min. Księżyc Jowisza Callisto jest większy od Planety Merkurego