profil

Jacek Soplica - bohater czy zdrajca?

poleca 85% 834 głosów

Treść Grafika Filmy
Komentarze
Adam Mickiewicz Jacek Soplica Dzieje Jacka Soplicy Dzieje Jacka Soplicy

Jacek Soplica - główny bohater utworu A. Mickiewicza pt: "Pan Tadeusz", jest średniozamożnym szlachcicem, pochodzącym z litewskiej rodziny. Mówi o tym fragment:

"(...) Sam nic nie posiadał prócz kawałka roli,
Szabli i wielkich wąsów od ucha do ucha."

Być może dlatego został nazwany "Wojewodą". Znano go jeszcze jako "Wąsala", gdyż słynął ze swoich ogromnych wąsów.
W młodości Soplica był awanturnikiem, zawadziaką i lekkoduchem, posiadał cechy osoby nieodpowiedzialnej, kierującej się tylko swoimi racjami.
Gwałtowny charakter bohatera uwidaczniał się najczęściej w czasie szlacheckich, pijackich biesiad, często kończących się kłótnią, na których Soplica dochodził swoich racji wyłącznie szablą. Z uwagi na swój bojowy charakter zaskarbił sobie zaufanie szlachtyi stał się przywódcą drobnej szlachty litewskiej.
Jako młodzieniec był urodziwym i przystojnym mężczyzną, budzącym zainteresowanie kobiet. Z natury był żywiołowy, a charakteryzowały go porywczość, gwałtowność, impulsywność i brak opanowania. Dzięki tym cechom drżała przed nim cała szlachta. Był jednak człowiekiem szczerym, otwartym i prostolinijnym. Pomimo gorszych cech charakteru potrafił pokochać i obdarzyć uczuciem.Wybranką jego serca była córka Stolnika - Ewa Horeszkówna. Niestety, mimo wzajemności była to nieszczęśliwa miłość, gdyż spotkała się ze sprzeciwem jej ojca. Mówi o tym fragment:

"(...) I już miał się oświadczać, lecz pomiarkowano
i czarną polewkę do stołu podano.
Podobno Stolnikówce wpadł Soplica w oko,
Ale przed rodzicami taiła głęboko."

Przed to dumny ojciec, uważający Soplicę za niższego stanu, stał się przyczyną nieszczęścia zakochanych. Wkrótce potem Jacek podjął nierozważną decyzję. Ożenił się z niekochaną kobietą, która urodziła mu syna, i w niedługim czasie zmarła.
Następuje w nim metamorfoza, lecz nie tyle po odmowie Horeszków ręki Ewy, co po nieszczęśliwym, niemal przypadkowym zabójstwie Horeszki.
Soplica opuścił kraj - dał sobie czas na przemyślenia, po czym wrócił do ojczyzny, jako ksiądz Robak. Od tego momentu stał się osobą samotną i tajemniczą. Został zakonnikiem zgromadzenia bernardynów. Jego wygląd zmienił się o tyle, że można by zauważyć blizny po ranach odniesionych prawdopodobnie w boju. Na dowód tego przytoczę słowa z księgi 1. (wers 960-962) :

"Miał on nad prawym uchem, nieco wyżej skroni,
Bliznę wyciętej skóry na szerokość dłoni.
I w brodzie ślad niedawny lancy lub postrzału."

Jego blizny, sposób chodzenia i zachowanie wskazywały na to, że nie zawsze był mnichem, lecz w przeszłości mógł służyć w szeregach wojskowych. Mówi o tym fragment księgi I (wers 957-959) :

"(...) Postać Bernardyna
Wydawała, że mnich ten nie zawsze w kapturze
Chodził i nie w klasztornym zestarzał się murze."

Jacek pod względem usposobienia zmienił się radykalnie, poskramiając swój temperament. Stał się człowiekiem cichym i zamkniętym w sobie. Pragnąc odkupić swoje winy wobec Tadeusza, starał się czuwać nad jego losami w Soplicowie, nie ujawniając przy tym swojej prawdziwej przeszłości. Z młodości zachował serdeczność, życzliwość i postawę żołnierską. Spostrzeżenie to potwierdza cytat z księgi I (wers 970-971) :

"(...) I słowa liturgiji takim wyrzekł tonem
Do ludu, jak oficer stojąc przed szwadronem."

Chcąc odkupić swoje winy, prowadził działalność polityczną, jako emisariusz. Współpracował z polską szlachtą, zbierając datki na wojsko polskie tworzone poza granicami państwa.
Zmarł po bitwie stoczonej u boku syna i Sędziego Soplicy. Na łożu śmierci wyznał prawdę o swoim życiu i dowiedział się, że izyskał przebaczenie od umierającego Stolinka Horeszki. Przytoczę tu cytat Gerwazego z księgi X (wiersz 869-872) :

"Kiedy nieboszczyk Pan mój upadł zraniony,
A ja, klęcząc nad jego piersią pochylony.
I miecz maczając w ranę, zemstę zaprzysiągnął,
Pan głowę wstrząsnął, rękę ku bramie wyciągnął
W stronę, gdzie stałeś, i krzyż w powietrzu naznaczył.
Mówić nie mógł, lecz dał znak, że zabójcy przebaczył."

Jacek Soplica jest bohaterem dynamicznym, gdyż całe jego życie uległo radykalnej odmianie. W młodości - hulaka, na starość - pokora i pokuta.
Moim zdaniem, to strach zmusił go do zmiany postępowanie, co oznacza, że niekoniecznie chodziło o wstyd z powodu lekkomyślności i młodzieńczą głupotę. Dlatego wydaje mi się, że Soplica nie jest zdrajcą, gdzyż walczył w imię ojczyzny i pokutował całe życie na Ziemi, ale nie można go również określić bohaterem, ponieważ jest tchórzem ukrywającym się przed czekającym go losem.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 4 minuty

Ciekawostki ze świata
Teksty kultury