profil

Patriotyzm w renesansie

poleca 85% 138 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Szanowni zebrani!!
Chciałabym dzisiaj poruszyć temat patriotyzmu, a szczególnie tego jak był on ukazywany w renesansie.
Jak powszechnie wiadomo, każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu interesuje się sprawami swojego kraju. Na pewno każdy z nas ma jakieś odrębne zdanie na temat naszego państwa, jego pozycji politycznej i przyszłości.
Zastanówmy się teraz, jaką rolę patriotyzm odgrywał przeszło 500 lat temu. Jeżeli obecnie przeciętny, zapracowany obywatel przejmuje się państwem, to czy nie robiła tego świta sprzed wieków?
Weźmy pod uwagę poważnego człowieka renesansu w mianowicie Piotra Skargę- gorliwy patriota, to właśnie jemu na sercu leżało dobro Rzeczpospolitej. Świadczy o tym zbiór „Kazań Sejmowych”, gdzie ukazywał społeczeństwu problemy kraju. Wyraźnym przykładem miłości do ojczyzny i rodaków było napiętnowanie tego, co dzieje się w państwie polskim, a więc wewnętrznej niezgody, niesprawiedliwości prawnej, a także upadku moralności i osłabienia władzy króla.
Następnym godnym uwagi twórcą renesansu był Jan Kochanowski- omawiał on w swoich dziełach problem patriotyzmu. W jego twórczości bardzo ważną pozycję zajmują sprawy ojczyzny. Wzorzec obywatela-patrioty został doskonale ukazany w „Pieśni o cnocie” jak i „Pieśni o spustoszeniu Podola”, gdzie autor wzywa ludność do dbania i troski o swoją ojczyznę.
Również Tomasz Morus w swoim dziele „Utopia” ukazał jak bardzo troszczy się o swoje państwo. Pragnął on zbudować kraj, w którym króluje sprawiedliwość, nie ma kłótni, sporów, walk, wojen. Każdy żyje spokojnie, zniesione są tutaj podziały społeczne. Z pewnością większość z was czytając to dzieło pomyślała sobie: „świat Morusa jest szary, nudny i jednolity”. Oczywiście! Zgadzam się całkowicie, ale co z chęcią autora do budowania porządku, ładu? Doceńmy to! Zauważmy w jego dziele troskę o państwo i obywateli.
Czy patriotyzm, który zajmował tak ważne miejsce w literaturze, nie był obecny również w życiu codziennym? Jestem przekonana, że jeśli występuje on teraz to z pewnością był i wtedy i to w znacznie większym stopniu. Jak zdążyliście już pewnie zauważyć przejawiał się on głównie troską o obywateli. Może i my spróbujemy zatroszczyć się o Polskę! Weźmy przykład z wielkich myślicieli renesansu!

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata
Gramatyka i formy wypowiedzi