profil

Legnica

poleca 85% 1119 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Legnica to ponad 100 tysięczne miasto, którego powierzchnia wynosi 56 km kw. Położona jest w widłach rzek Kaczawy i Czarnej Wody, na pograniczu Pogórza Sudeckiego i Niziny Śląskiej na 50:12 szerokości północnej i 16:10 długości geograficznej wschodniej. Klimat zaliczany jest do najcieplejszych w Polsce - średnioroczna temperatura wynosi ponad 8,5 stopnia C. Długi okres wegetacyjny ma korzystny wpływ na środowisko, a okres zielony trwa tutaj dłużej niż w innych rejonach kraju. Legnica, jedno z największych miast Dolnego Śląska, jest centrum administracyjnym, gospodarczym, kulturalnym i edukacyjnym regionu. Siedzibę mają tu władze powiatu grodzkiego i ziemskiego, a także diecezja kościoła rzymskokatolickiego. Tutaj krzyżują się ważne drogi o znaczeniu międzynarodowym: autostrada A 4 (wschód - zachód) i droga krajowa nr 3 łącząca północ Polski z południem Europy. Przez Legnicę wiodą ważne szlaki komunikacji kolejowej, z zachodu na wschód i z północy na południe. W Legnicy ulokowało się kilkanaście oddziałów różnych banków. Ważny wpływ na rozwój regionu miało powołanie w 1997 r. Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej


Zabytki
zamek piastowski, z zachowanymi fragmentami z pierwszej połowy XIII w. (mury magistralne trzech kondygnacji do wysokości 12 m. z pozostałościami dawnych otworów okiennych i wejściowych), przebudowany
barokowy ratusz z lat 1737-41
katedra św. Piotra i św. Pawła z XIV w.
kościół św. Jana Chrzciciela z XIII w.
kościół franciszkanów z XIII w.
budynek kolegium jezuickiego z lat 1700-06
dawna Szkoła Rycerska z lat 1726-35
dawny pałac opatów lubińskich z lat 1734-45
kościół NMP z XIV w.
dawny zespół klasztorny benedyktynek
dawny zespół klasztorny jezuitów
Mauzoleum Piastów
Akademia Rycerska

Legnica zwana była dawniej miastem ogrodów. Posiada w swoich granicach ponad 400 ha terenów zieleni, czyli ok. 7% jej powierzni. Środowisko przyrodnicze Legnicy tworzą tereny zieleni miejskiej, takie jak:

Park Miejski - znajduje sie w bezpośrednim sąsiedztwie centrum miasta. Dzięki swojemu położeniu spełnia rolę nowoczesnej, wielkomiejskiej enklawy wypoczynku i rozrywki. Założony został na przełomie XIX i XX w. Zgromadzono tutaj ciekawą kolekcję roślin, która mimo strat poniesionych w czasie powodzi w 1977 r. do dzisiaj zadziwia bogactwem gatunków i odmian drzew oraz krzewów. Występują tu m.in. miłorząb dwuklapowy i ajlant gruczołkowaty. Egzotyczne okazy roślin i drzew można podziwiać także w odrestaurowywanej Palmiarni.


Kompleks Parku Gdańskiego i Kąpieliska Kormoran - w północno-zachodniej części miasta. Na uwagę zasługuje Park Gdański ( 1,3 ha powierzchni), który powstał w latach 1884-1892 w wyniku zasypania tzw. Gęsiego Potoku i podwyższenia terenu o kilka metrów. W jego pobliżu znajduje się tzw. Kąpielisko Północne założone w końcu XIX w. o powierzchni ok. 15 ha. Kąpielisko znajduje się nad sztucznym zalewem zbudowanym na odnodze Czarnej Wody. Po powodzi w 1977 r. obiekt bardzo stracił na atrakcyjności. Obecnie przywrócono mu charakter rekreacyjny.


Tarninów(d.Kwadrat) - położony w południowej części zwartej zabudowy centrum miasta, to pełna zieleni stara dzielnica willowa. Zabytkowej zabudowie towarzyszą interesujące okazy starych drzew i krzewów. Najciekawsze kompozycje zieleni znajdują się przy obiektach reprezentacyjnych, takich jak dawny Dom Prijoma, Burmistrzówka czy też dawny Sztab. Prawie wszystkie ulice TARNINOWA obsadzone są drzewami. Najpiękniejszym i najcenniejszym zadrzewieniem przyulicznym jest aleja lipowa rosnąca wzdłuż ulicy Grabskiego. Aleja ta jest wyjątkowa ze względu na dobrą kondycję zdrowotną drzew.


Lasek Złotoryjski - kompleks zieleni leżący na południowo-zachodnim skraju miasta. Jego historia sięga końca XIX w., zaczątkiem był Lasek Mieszczański, zagospodarowany jako założenie parkowe od 1890 r. Występuje tu wiele gatunków drzew, krzewów oraz roślin zielnych charakterystycznych dla zbiorowisk łąkowych. Ze względu na peryferyjne położenie oraz charakter strefy ochronnej Huty Miedzi Legnica (od 1988 r. 450 ha lasu w strefie ochronnej tworzy znakomite warunki dla zadomowionych tam lisów, saren, zajęcy, borsuków i najróżniejszych gatunków ptaków), jest miejscem rzadko uczęszczanym przez mieszkańców Legnicy.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata