W roku 1957 w odpowiedzi na wystrzelenie sputnika przez Związek Radziecki, Stany Zjednoczone powołują agencję ARPA (Advanced Research Projects Agency), która przyczyniła się do powstania i znacznego rozwoju sieci internetowej. Departament Obrony rządu amerykańskiego rozpoczyna wtedy projekt badawczy realizowany przez agencję ARPA, mający na celu stworzenie sieci komunikacyjnej dla wojska. Dziwnym trafem to właśnie wojna nuklearna przyczyniła się do powstania Internetu. Ale może po kolei. Przede wszystkim nasuwa się pytanie co to jest Internet. Mimo, że wszyscy na pewno korzystali z niego, to jednak jak można określić Internet? Otóż Internet to sieć komputerowa o światowym zasięgu łącząca sieci lokalne, sieci rozległe i wszystkie komputery do nich podłączone.
Wracając jednak do historii rząd amerykański zorientował się, że w przypadku wojny atomowej już w pierwszych minutach starcia mogą zostać zniszczone tradycyjne środki komunikacji i łańcuch wydawania rozkazów przestanie funkcjonować, a nawet po prostu istnieć. Zaradzić mogło tylko stworzenie innej sieci komunikacyjnej, zdecentralizowanej, która byłaby trudna do zniszczenia przez ataki nuklearne. Miał to być system mający wiele równoległych połączeń i tylko taka sieć komunikacyjna mogłaby pozwolić na zachowanie systemu wydawania rozkazów, sprawowania kontroli i porozumiewania się podczas globalnego konfliktu.
Ta propozycja przyczynia się do powstania w 1969 r. pierwszej sieci internetowej ARPANET. W dwa lata później owa sieć łączy piętnaście instytucji rządowych i akademickich. W roku 1970 uruchomiona zostaje pierwsza wersja FTP (File Transfer Protocol), dzięki któremu powstaną w Internecie biblioteki programów, a także sterowników do sprzętu. Zaledwie trzy lata później stworzone zostają połączenia międzynarodowe do Wielkiej Brytanii i Norwegii. Rok później Ray Tomlinson tworzy program do przesyłania elektronicznych wiadomości po sieci (e-mail). W roku 1977 powstaje kolejna sieć internetowa TheoryNet i łączy pocztą elektroniczną stu naukowców. Powstaje też pierwsza lista dyskusyjna oraz opracowane zostają protokoły TCP/IP, które do dziś pełnią funkcję pierwszorzędnych protokołów w sieciach. W roku 1979 powstają już grupy dyskusyjne Usenet, drugi z filarów dzisiejszego Internetu.
Dwa lata później dla naukowców uniwersyteckich nie mających połączenia z ARPAnet i innymi sieciami stworzona zostaje sieć CSNET (Computer Science NETwork) pozwalająca na korzystanie z technologii e-mail do komunikacji. Rok później ARPA wprowadza jako standard dla swej sieci protokół TCP/IP, a w tym samym czasie w Europie powstaje sieć EUnet, umożliwiające korzystanie z Usenetu i poczty elektronicznej. W 1983 roku stworzona zostaje nawet brama (gateway) pomiędzy ARPAnet a CSNET co uważa się za początek istnienia Internetu, jaki dzisiaj widzimy w większości naszych domów lub w szkołach. W 1985 roku William Gibson pisze swą najsłynniejszą powieść fantastycznonaukową – „Neuromancer”, gdzie używa słowa cyberspace. Wiele z przedstawionych w niej koncepcji można odnaleźć w dalszym rozwoju Internetu. Zarejestrowana zostaje pierwsza domena komercyjna - symbolics.com dla firmy tworzącej programy i sprzęt dla języka programowania Lisp. Przez cały czas Internet rozwija się tak szybko, że ciężko za nim nadążyć.
NSF (National Science Foundation) łączy w 1986 roku pięć superkomputerów z ośrodków uniwersyteckich w sieć NSFnet, do której stopniowo podłącza się coraz więcej ośrodków uniwersyteckich. Dwa lata później do Internetu (coraz bardziej przypominającego nasz dzisiejszy) jest już podłączonych sześćdziesiąt tysięcy komputerów co uwidacznia tak szybki rozwój sieci. W 1990 r. ARPAnet kończy swoją działalność, co w żadnym wypadku nie spowalnia rozwoju Internetu, zaś w rok później pojawiają się systemy WAIS (Wide Area Information Servers) i Gopher, rozszerzając liczbę usług internetowych i użytkowników tych usług. W 1992 r. rozpoczyna działanie World Wide Web, stworzona przez Tima Bernersa-Lee, co jest już oczywiście naszym dzisiejszym www, jaki widzimy w każdym adresie stron internetowych. Od tego momentu przyspiesza się znacznie rozwój Internetu dla użytkowników domowych. Liczba dołączonych komputerów przekracza wtedy milion. W 1993 roku pojawia się przeglądarka Mosaic, służąca do odczytywania stron www. Łatwość obsługi tego programu i jego następców przyspiesza rozwój www, zarówno od strony liczby użytkowników jak i gromadzonych w tej formie informacji.
W latach dziewięćdziesiątych pojawia się masowy dostęp do Internetu przez modem. W Polsce pod koniec lat dziewięćdziesiątych rozpoczyna się wykorzystanie do tego celu także sieci telewizji kablowych. Liczba użytkowników gwałtownie rośnie, zwiększa się też liczba i różnorodność informacji. W sieci pojawiają się obok ośrodków uniwersyteckich i instytucji rządowych firmy komercyjne. Od roku 1995 zaczynają w Polsce rozwijać się komunikatory (np: ICQ), coraz lepsze przeglądarki, a nawet NetTV, czyli telewizja przez Internet. Coraz więcej osób posiada internetowe łącza, a ilość użytkowników wzrasta z godziny na godzinę. Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez Internetu, który daje nam w obecnej postaci ogromne dawki rozrywki i, co najważniejsze, wiedzy.