Lasy równikowe
Lasy równikowe położone są wokół równika Ameryki Środkowej i Południowej, środkowej i zachodniej części Afryki oraz w Azji na wyspach Indonezji i Malezji.
Środkowa część kontynentu leży w strefie klimatów równikowych-równikowego wilgotnego, gdzie panuje klimat wybitnie wilgotny (opady całoroczne) do podrównikowego suchego (krótka pora deszczowa w lecie); największe opady na wybrzeżu Zatoki Gwinejskiej (ponad 3000 mm rocznie, ponad 9000 mm na stokach Kamerunu); wraz ze wzrostem szerokości geograficznej roczna suma opadów maleje. Temperatury powietrza przez cały rok są wysokie i wahają się od 24-28 C. Na tym terenie Słońce góruje w zenicie dwa razy do roku. Obszar ów otrzymuje więc największa na Ziemi ilość energii. Panuje tam wieczne lato. Dnie i noce maja długość zbliżoną do 12 godzin. Wilgotność powietrza jest również bardzo duża. Gorące powietrze unosi się do góry natrafiając na niższą temperaturę skrapla się para wodna, co powoduje tworzenie się kłębiastych chmur, z których padają ulewne deszcze zwane zenitalnymi. Wysoka temperatura i duża ilość opadów powodują, że lasy są wiecznie zielone.
Ludność
Bogactwo rozwijającego się w strefie okołorównikowej życia wynika z panujących tam warunków klimatycznych. W strefie tej występują bardzo duże i w miarę równomierne rozłożone w ciągu roku opady 708 mln mieszkańców (1994), ponad 12% ludności świata; średnia gęstość zaludnienia 23 osoby na km2. Lasy równikowe zamieszkują Pigmeje, Bantu i inne pierwotne ludy. Żyją oni w dżungli, w niewielkich grupach, a zajmują się myślistwem i zbieractwem. Mężczyźni polują na ptaki, małpy i słonie, a kobiety budują szałasy i zbierają jadalne korzenie, liście, owady, ślimaki oraz owoce. Pigmeje porzucają swe szałasy, gdy w danej okolic zabraknie pokarmu. Nazywani są dziećmi lasu, ponieważ wszystko, co potrzebują do życia znajdują w lesie.
W przeciwieństwie do Pigmejów, plemię Bantu żyją w stałych wsiach, które opuszczają, gdy ziemia staje się nieurodzajna. Zajmuje się uprawą roli uprawiają banany, słodkie ziemniaki (bataty), jam i inne rośliny bulwiaste, a także owoce. Uprawą zajmują się tylko kobiety, gdy mają nadmiar żywności sprzedają ją na targu. Przeciętne trwanie życia wynosi ok. 41 lat natomiast wprowadzana regulacja urodzeń w większości krajów dzieci i młodzież stanowią ponad 1/2 całej populacji.
Klimat
Położenie Afryki po obu stronach równika powoduje wyraźną symetrię w rozkładzie stref klimatycznych. Środkowa część kontynentu obejmuje strefa klimatów równikowych, od klimatu równikowego wilgotnego (opady całoroczne) do podrównikowego suchego (krótka pora deszczowa i długa pora sucha); szczególnie dużą wilgotnością odznacza się wybrzeże Zat. Gwinejskiej (roczna suma opadów ponad 3000 mm, na płd.-zach. stokach Kamerunu - ponad 9000 mm). Wraz ze wzrostem szer. geogr. roczna suma opadów znacznie maleje. Najmniej opadów występuje w strefach klimatów zwrotnikowych, gł. na obszarze pustyń (średnie roczne sumy opadów nie przekraczają 200 mm
Świat roślinny
Wilgotny las równikowy ma charakterystyczną strukturę warstwową (piętrową). Wśród roślin dominują drzewa, których występowanie jest uwarunkowane dużymi opadami, i wysokimi temperaturami. Najwyższe drzewa wyrastają do wysokości 50-60 m. Tworzą górne piętro roślinności. Warstwa ta nie stanowi jednolicie zwartej po wierzchni, przepuszcza dużo światła. Pomiędzy największymi drzewami rosną znacznie mniejsze, o wysokościach 30-40m. Jest to środkowe piętro lasu. Możesz tam zobaczyć: liczne gatunki palm m.in. olejową, drzewa afrykańskich mahoni i wiele, wiele innych gatunków. Rozłożyste korony drzew tworzą tu zwartą warstwę zieleni o grubości około 7m, zwaną „dachem lasu”. Warstwa ta jest trudno przepuszczalna dla światła i ma istotny wpływ na rozwój świata organicznego w niższych strefach lasu. Przepuszcza ona zaledwie 5% docierającego do niej światła. W warstwie przy powierzchni ziemi panuje półmrok, powietrze jest nasycone wilgocią i występuje niewiele roślin. Gleba, na której rosną lasy równikowe jest uboga w substancje odżywcze, gdyż krążą one nieustannie w żywych organizmach. Ściółka i próchnica praktycznie nie występują, gdyż reducenci bardzo szybko rozkładają materię organiczną a uwolnione związki mineralne wracają do obiegu.
Świat zwierzęcy
Świat zwierzęcy Afryki jest bardzo bogaty i różnorodny. Duża wilgotność i wysokie temperatury powietrza sprzyjają rozwojowi bezkręgowców. Licznie występują pijawki, skorupiaki, mięczaki oraz owady. Spośród owadów najbardziej znana jest mucha tse-tse.
Największym chrząszczem tego terenu jest herkules. Wśród płazów dominują nadrzewne żaby, a wśród gadów węże (m.in.: pytony, kobry, mamby, krokodyle)Korony drzew zamieszkują liczne ptaki: kolibry, tukany, papugi. Lasy równikowe zamieszkują liczne gatunki małp (m.in. goryle i koczkodany), antylopy karłowate, okapi, hipopotamy. Na granicy lasu i sawanny żyją m.in. szympansy.
Nad brzegami rzek i jezior żyją wielotysięczne kolonie flamingów, pelikanów i czapli.