profil

Grzybica

poleca 85% 141 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Dermatofity, czyli grzyby skóry, u człowieka wykazują wiele podobieństw do swoich krewnych ze świata roślin, spotykanych w lasach i na polach. Zarówno jedne, jak i drugie rozwijają się najchętniej w ciepłym, wilgotnym środowisku. Grzybica skóry dotyczy więc najczęściej przestrzeni między palcami stóp, okolicy pachwin i pach oraz wszelkich zatrzymujących wilgoć zakamarkach ciała człowieka. Wydawać się może, że grzybica woszczynowa, która występuje głównie na owłosionej skórze głowy, oraz figówka należą pod tym względem do wyjątków. Jednak kiedy ogląda się zaatakowane przez nie powierzchnie pod odpowiednim powiększeniem, że zajęte są miejsca ciepłe i wilgotne, mianowicie mieszki włosowe. Najczęściej spotykanym zakażeniem grzybiczym jest grzybica stóp.

Objawy.
zmiany skórne w miejscach typowych dla zakażeń grzybiczych
świąd
czerwone plamki o ostrych, łuszczących się brzegach

Na głowie:
łamliwość włosów
skóra głowy pokryta jakby mączką
brązowe lub białe plamki na skórze.

Istnieje bardzo wiele możliwości zainfekowania się grzybicą. Wiele zależy od środowiska, na jakie napotyka grzyb. Zakażeniu sprzyja m.in. nadmierne pocenie się, sytuacje stresowe, niedostateczne wysuszenie skóry po kąpieli. Na infekcje szczególnie narażone są osoby odwiedzające sauny, baseny, obiekty sportowe, korzystające ze środków komunikacji miejskiej oraz przebywające w wielu innych miejscach, gdzie na niewielkiej powierzchni występuje większe skupisko ludzi.
U dzieci grzybica stóp występuje bardzo rzadko, znacznie częstsza jest natomiast pleśniawka, atakująca błonę śluzową jamy ustnej oraz genitalia.

Grzybice leczy się dermatologicznie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata