Interfaza
Interfaza jest okresem międzypodziałowym (od poprzedniego do następnego podziału). Stanowi ona fazę przygotowawczą do podziału komórki. W tym czasie przede wszystkim musi ulec podwojeniu ilość DNA, aby powstał przedmiot po¬działu. Przed replikacja DNA każdy indywidualny chromosom zbudowany
jest z pojedynczej chromatydy. W tym stanie zwany jest również chromosomem anafazowym. Haploidalny komplet chromosomów komórki (In) złożony z chro¬mosomów anafazowych (jednochromatydowych) zawiera haploidalną ilość DNA (1C). Komórka diploidalna (2n) ma dwa haploidalne komplety chromosomów, co oznacza, że występują pary chromosomów homologicznych. Ponieważ chro¬mosomy homologiczne są takie same pod względem wielkości, więc zawierają jednakową ilość DNA, zatem diploidalna komórka (2n) przed replikacja ma di¬ploidalna ilość DNA (2C). W fazie S (syntezy) interfazy cząsteczki DNA ulega¬ją replikacji. Replikacja jest semikonserwatywna (półzachowawcza), to znaczy, że do każdej starej nici dobudowywana jest komplementarnie nić nowa. W wyniku tak przebiegającej replikacji powstają dwie identyczne cząsteczki DNA, z których każda upakowana jest w pojedynczą chromatydę jednego chro¬mosomu. Chromosomy stają się metafazowe (dwuchromatydowe), czyli po re¬plikacji komórka 2n ma tetraploidalną ilość DNA (4C)
W wyniku mitozy do potomnych komórek trafiają chromatydy z poszcze¬gólnych chromosomów. Komórki potomne otrzymują po polowie materiału ge¬netycznego komórki dzielącej się, więc zawierają znowu diploidalna ilość DNA (2C). Jednocześnie materiał genetyczny przekazywany potomnym komórkom jest identyczny, a zarazem jest taki sam, jaki miała komórka macierzysta (przed podziałem). Diploidalna zygota (2n) wielokrotnie dzieli się, ale ponieważ przed każdym podziałem zachodzi replikacja DNA, w wyniku której powstają iden¬tyczne cząsteczki DNA, a te upakowane są w chromatydy, które z kolei rozcho¬dzą się do potomnych komórek, to bez względu na liczbę podziałów dowolna komórka ciała ma DNA o takim samym składzie i sekwencji zasad jak zygota (jeśli nie bierze się pod uwagę pewnych nie naprawionych błędów powstających podczas replikacji DNA, czyli mutacji).
W fazie G, (gap = przerwa, domyślnie w syntezie DNA) komórkę cechuje inten¬sywny metabolizm, w tym transkrypcja i translacja różnych białek, reperacja uszkodzo¬nego DNA oraz pewne zwiększenie objętości.
W fazie S odbywa się replikacja DNA.
W fazie G2 występuje transkrypcja i translacja białek niezbędnych do prawidłowe¬go zakończenia cyklu komórkowego m.in. białka - tubuliny.
M - oznacza mi to tyczny podział komórki.
Komórki, które przestają się dzielić, zatrzymują się zazwyczaj w fazie G,. Niekiedy zatrzymanie może nastąpić w fazie G2, jak w przypadku komórek nabłonkowych.