Mitoza to najpowszechniejszy typ podziału jądra.
- proces charakterystyczny dla komórek eukariotycznych
- tylko nieliczne wyspecjalizowane nie mogą się w ten sposób dzielić –bezjądrzaste erytocyty ssaków, komórki nerwowe zwierząt wyższych
- ma zawsze charakter pośredni, ponieważ materiał genetyczny pakowany jest w chromosomy : rozdzielony przez wrzeciono kariokinetyczne
- mitoza dzieli chromosomy tak, że każde jądro potomne otrzymuje dokładnie taką samą informację genetyczną
- ten typ podziału zachodzi w komórkach somatycznych we wszystkich komórkach macierzystych zarodników (u grzybów i roślin) oraz gamet.
INTERFAZA- zajmuje od 70% -90% cyklu życiowego komórki
- OKRES G1- brak replikacji DNA, przewaga procesów syntezy nad procesami rozpadu. Część komórek G1 zaprzestaje aktywności podziałowej i przechodzi w specjalizację G0
- OKRES S- spada synteza białek budulcowych i enzymatycznych, replikacja DNA, jedyne syntezowane w tym okresie białka to proteiny związane z odtwarzaniem genomu głównie histony, dochodzi do zwiększenia DNA z 2c do 4c
- OKRES G2-(okres preprofazowy), komórka przygotowuje składniki protoplastu do podziału, organelle półautonomiczne dzielą się, wzrasta aktywność związana głównie z syntezą białek wrzeciona kariokinetycznego.
MITOZA:
- PROFAZA- sygnalizują ją pojawiające się chromosomy, chromatydy jednego chromosomu połączone są centromerami, jąderko zaczyna się rozpraszać aż wreszcie zanika, pęka otoczka jądra i chromosomy zostają zepchnięte w centralną część komórki.
- METAFAZA- polega na uporządkowaniu ułożenia chromosomów, przyłączające się do przewężeń pierwotnych włókienka wrzeciona podziałowego przesuwają chromosomy w strefie tzw. równikowej, gdzie tworzy się płytka metafazowa, następuje skracanie włókienek wrzeciona podziałowego, pojawiają się siły ciągnące chromatydy w przeciwne strony, pękają centromery – każdy chromosom dzieli się na dwie chromatydy .
- ANAFAZA- faza wędrówki chromosomów potomnych do przeciwległych biegunów komórki, spowodowane jest to głównie kurczeniem się wrzeciona kariokinetycznego.
TELOFAZA- towarzyszy jej zwykle cytokineza, dookoła dwóch grup chromosomów tworzone są otoczki jądrowe, zaś chromosomy ulegają despiralizacji do chromatyny, powstają jąderka.