profil

Deformacje procesu atrybucji

poleca 87% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Atrybucje – zawierają błędy z powodu obserwowania danego czł. tylko 1 raz w określonej sytuacji.Z tego powodu nie posiadamy informacji jakiego rodzaju presje społeczne wywierają wpływ na określone zachowanie ani tego jak inni ludzie zachowuja się w tej sytuacji.
Deformacje:
1)Podstawowy błąd atrybucji –skłonność przypisywania przyczyn cudzych zachowań czynnikom wewn. jako odpowiedzialnych za zachowanie przy jednoczesnym niedocenianiu roli czynników sytuacyjnych.
2)Różnica perspektywy aktora i obserwatora – jest to rozszerzenie podstawowego błędu tryb. Polega na tym, że cudze zachowanie wyjaśniamy czynnikami wewn. a zachowanie własne czynnikami zewn.
3)Egocentryzm atrybucyjny – przecenianie własnego wkładu we wspólną pracę.Głównym mechanizmem odpowiedzialnym za egoc.aryb. jest większa łatwość przypominania sobie działań własnych niż partnera.Ludzie przeceniają stopień w jakim ich działania i wygląd są zauważane przez innych.
4)Efekt fałszywej powszechności –przecenianie rozpowszechnienia własnych poglądów a niedocenianie alternatywnych. Pojawia się to u ludzi wyznających poglądy mniejszościowe, bo ich opinie są częściej atakowane. Przecenianie swoich poglądów, przypisywanie im słuszności i tego, że są moralnie lepsze stanowi syndrom wojowniczej mniejszości.
5)Aprobata społeczna-polega na tym, że mamy tendencję do przywiązywania nadmiernej wagi do zachowań społecznie pożądanych.
6)Potwierdzenie istniejących przekonań-oznacza, że staramy się wzmacniać w naszych poglądach, niżej szukać sposobów podważania ich.
Kultura a sposób dokonywania atrybucji żyjący w różnych kulturach dokonują atrybucji przyczynowych, wnioskując o cechach innych ludzi z obserwowanych zachowań.W kulturze kolektywistycznej większy nacisk kładzie się na czynniki zewn. A w indywidualistycznych na osobistą odpowiedzialność.Kulturowe różnice w postrzeganiu i ocenianiu innych, wyrażają się w rodzajach informacji traktowanych jako ważniejsze i mniej ważne.Info. o tym że dany człowiek jest miły, jest ważniejsza dla osoby z Hongkongu niż Austri.Informacja taka jest wskazówką, że można liczyć na rozwinięcie z nią harmonijnych relacji, których których istnienie jest ważniejsze w kulturze niezachodnich.Nie jest tak że w tych kulturach zach. Wyjaśnione są tylko przez okoliczności zewn.Przywiązuje się tu wagę do czynników wewn., akceptując te,które będą sprzyjać harmonii grupowej a nie celom osobistym jednostki.
Samospełniające się proroctwa :możemy pomagać rzeczywistości,aby stała się taka jakiej oczekujemy.Zjawisko to nosi nazwę samospełnienia albo samospełnienia przepowiedni.Faktycznie nic samo się nie spełnia, chociaż w świadomości są osoby ulegające temu zjawisku.4 etapy samospełnienia:
1)obserwator formułuje jakąs hipotezę na temat obserwowanej osoby,traktuje ją stosownie do swoich oczekiwań. 2)osoba zaczyna reagować na to odpowiednim zachowaniem, które potwierdza hipotezę obserwatora.W pułapkę ta można bardzo łatwo wpaść w sytuacji konfliktu z 2 osoba, gdy znajdujemy się pod wpływem emocji.Może się zdarzyć że:a)zakładamy że uczucia drugiej osoby wobec nas są wyłącznie drogie b) podejmujemy działania obronne albo atakujemy pierwsi bądź zrywamy kontakt c) nasze zachowanie zwiększa niechęc i zmniejsza uczucia pozytywne tej osoby wobec nas a w rezultacie nasze początkowe fałszywe założenia potwierdzają się.
3)efekt pierwszeństwa-silniejsze oddziaływanie na nasz sąd informacji podanych jako pierwsze, które wywierają silniejszy wpływ na ocenę globalna niż info. uzyskane w dalszej kolejności.Efekt ten sprawia że osoba opisana jako inteligentna, impulsywna, krytyczna, zazdrosna jest wyżej ceniona niż osoba opisana w odwrotnej kolejności.
4)efekt świeżości- przecenianie info.odłożonych na końcu, dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w których kontakt z nowo poznaną osobą jest nieco rozłożony w czasie, ale jej ocena ma charakter bezpośredni.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata
Typ pracy