1.Średnica 6-12 cm.
2.Biało-zielonkawy lub oliwkowo-zielonkawy czasem żółtawy pokryty nielicznymi słabo przylegającymi, białymi łatkami lub pozbawiony łatek (zwłaszcza po deszczu)
powierzchnia sucha, gładka, nieco błyszcząca
brzeg nie prążkowany
w stanie wilgotnym trochę śliski .
3.Pokryty nielicznymi słabo przylegającymi, białymi łatkami lub pozbawiony łatek (zwłaszcza po deszczu) .
4.Powierzchnia sucha, gładka, nieco błyszcząca.
5. Blaszki białe, u starszych okazów z lekkim odcieniem żółtawo zielonkawym
gęsto ustawione przy trzonie wolne.
6. Śmiertelnie trujący ponieważ muchomor sromotnikowy najczęściej jest mylony z pieczarkami, należy zachować szczególną ostrożność przy zbieraniu tych grzybów. Uwaga ta odnosi się szczególnie do odmiany wiosennej var. verna, której owocniki są zupełnie białe, stąd bardzo podobne do młodych pieczarek, u których zarodniki jeszcze nie dojrzały i blaszki nie zdążyły zmienić koloru .
7. Trzon białawy z odcieniem zielonkawo-oliwkowym czasem z zygzakowatym wzorkiem na powierzchni wielkości - 8-15 X 1-2,5 cm.
Pierścień duży, wyraźny gładki lub słabo prążkowany bulwiasto zgrubiała nasada trzonu otoczona jest dobrze rozwiniętą, wysoką, odstającą czasem porozrywaną pochwą.
8. Występuje w całej Polsce ale nie wszędzie pospolity, ale nie wszędzie pospolity owocuje od lipca do października najczęściej w lasach liściastych, także w mieszanych rzadziej iglastych w lasach iglastych, rzadziej liściastych rzadki w Polsce. Owocuje od lipca do października.