profil

Charakterystyka porównawcza Cześnika i Rejenta.

Ostatnia aktualizacja: 2020-11-12
poleca 84% 1023 głosów

Aleksander Fredro

"Tych dwóch ludzi - ogień, woda" - tak podsumowuje Rejenta i Cześnika Wacław. Oczywiście nietrudno zgadnąć, że określeniem "ognia" Wacław mianuje Raptusiewicza, a określeniem "wody" Milczka.

Czy bohaterowie "Zemsty" są podobni? Nie. Skrajnie różnią się od siebie, niemal pod każdym względem. Przyjrzyjmy się bliżej tym postaciom.

Cześnik Raptusiewicz. Już sam przydomek nasuwa nam mnóstwo synonimów. Słowo "raptus" oznacza człowieka gwałtownego i porywczego. I taki jest właśnie Cześnik.

Natomiast Rejent Milczek to osoba skryta i małomówna, prawdziwe przeciwieństwo wybuchowego, narwanego, impulsywnego Cześnika.

Raptusiewicz i Milczek zamieszkują jeden zamek. Nienawidzą się i robią sobie wszystko na przekór. Czasami wydaje się, że ich jedynym celem życiowym jest dokuczenie sąsiadowi.

Rejent jest wdowcem, wychowującym syna Wacława, zamożnym szlachcicem. To różni go od Cześnika, starego kawalera, opiekującego się bratanicą Klarą. Sam jest ubogi, lecz zarządza jej majątkiem.

Główni bohaterowie ubierają się podobnie, noszą żupany, kontusze i wysokie buty. Maciej, bo tak naprawdę ma na imię Cześnik, jest osobą wysoką, tęgą, o potężnej sylwetce i zamaszystych ruchach. Mówi głośno, energicznie się porusza. Czasami pokrzykuje, by zaakcentować dany wyraz, uderza dłonią w stół, podsumowując wypowiedź. Jego styl bycia kontrastuje z postacią Rejenta.

Milczek jest niewysoki, drobny i chudy. Często składa dłonie w modlitewnym geście, nie okazuje uczuć, mówi spokojnie, powoli i cicho. Pod tą osłoną kryje się jednak podły charakter Rejenta.

Religijna postawa i powierzchowność ma za zadanie ukryć obłudę, wyrachowanie, chciwość, skąpstwo, fałsz. Słowa "Niech się dzieje wola Nieba z nią się zawsze zgadzać trzeba" są tylko pustymi wyrazami w jego ustach.

Cześnik natomiast nie jest zbyt skomplikowaną osobą. Nie jest inteligentny, nie lubi dużo myśleć, woli działać. Nie jest wykształcony, ale uważa się za osobę mądrą.

Rejent ma wykształcenie i doświadczenie w sprawach sądowych - potrafił umiejętnie sfałszować zeznania świadków (murarzy) i wykorzystywać innych, nawet własnego syna.
Raptusiewicz to zawadiaka, często opowiada o swojej żołnierskiej przeszłości (m.in. Udział w konfederacji barskiej). Jest nieśmiały w stosunku do kobiet, szczery, otwarty i bardzo gościnny. To jeszcze bardziej różni go od złożonej postaci Rejenta. Jego ulubione powiedzonko to "mocium panie". Mimo iż sprawia wrażenie niedostępnego i niemiłego, wcale taki nie jest. W środku drzemie w nim wrażliwa i miła osoba.

Na czyją korzyść wypada porównanie Cześnika i Rejenta? Trudno powiedzieć. Mnie osobiście bardziej podoba się Cześnik. Wnosi wiele humoru do dzieła A. Fredry, jego zachowanie jest niezwykle zabawne. Tak samo jak komiczne jest zestawienie obu tych postaci.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (5) Brak komentarzy

Super :)) Mam nadzieje , że jutro na polak się przyda :))

Fajna Fajna , przydała się. Moja nauczycielka tez zadowolona. :D

Moim zdaniem praca ok :) Gratulacje!!!

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata