„Pieśń o Narodzeniu Pańskim” zawiera w sobie ciekawe związki wyrazowe, które można wyjaśnić w następujący sposób: fakt narodzin Jezusa Zbawiciela sprawił, iż „moc struchlała”- czyli coś, co było silne przestraszyło się, znieruchomiało; „ogień krzepnie”- coś, co nigdy nie przybiera postaci stałej nagle zamarło; „blask ciemnieje”- coś, co się świeciło jasnym blaskiem, nagle zaciemniło się i zbladło; „ma granice Nieskończony”- coś co się nigdy podobno nie kończy, znalazło swój koniec. Te związki wyrazowe mają na celu podkreślić ważność i wielkość wydarzenia, jaki miał fakt narodzin Chrystusa.
W tekście tej pieśni możemy również znaleźć dwa zaskakujące zestawienia: „wzgardzony – okryty chwałą” i „śmiertelny – król nad wiekami”. Wzgardzony przez wszystkich Chrystus Zbawiciel, został okryty chwałą już za swojego życia. Chociaż Jezus był takim samym śmiertelnikiem jak inni ludzie, stał się po swojej śmierci królem nad wiekami. Zestawienia te możemy nazwać antytezami ze względu na przeciwstawne znaczenia tych wyrazów. W pierwszym – „wzgardzony- okryty chwałą”- mimo iż wzgardzony niegdyś, zyskał chwałę nieśmiertelną; w drugim natomiast – „śmiertelny- król nad wiekami”- mimo, iż tak jak my śmiertelny, żyje wiecznie obwołany królem wszystkich ludzi.
Piąta zwrotka tej pieśni ma charakter modlitwy dlatego, że autor zwraca się do Jezusa z prośbą o pobłogosławienie ojczyzny, o dobrobyt dla niej, o opiekę nad domami i dobytkiem, nad wioskami i miastami. Zawsze modląc się, prosimy Boga o różne rzeczy i dlatego przeważnie wszystkie modlitwy mają charakter prośby, tak jak ma to miejsce w ostatniej zwrotce tej pieśni.
W utworze tym, pod koniec każdej zwrotki, dwa ostatnie wersy mają charakter refrenu: „A słowo Ciałem się stało i mieszkało między nami”. Refren ten mówi nam o tym, że przyjście na świat Zbawiciela było już przepowiedziane na wiele lat przed jego faktycznymi narodzinami. Tak jak było napisane w księgach, zjawił się Mesjasz, który nauczał ludzi i kochał ich, mieszkał z nimi, aż na koniec umarł za nich na krzyżu, zbawiając całą ludzkość od zła i otwierając im drogę do zbawienia i życia wiecznego.