Już w starożytności filozofowie zastanawiali się na sensem życia ludzkiego. „Myślę, więc jestem” powiedział kiedyś jeden z nich, a mianowicie Kartezjusz.
Człowiek od zawsze zastanawiał się nad różnymi rzeczami, a więc myślał. Wielkich filozofów nazywamy przecież wielkimi myślicielami świata, to dzięki ich myśleniu i myśleniu wielu innych mądrych ludzi wynaleziono żarówkę, koło, komputer czy długopis.
Dzięki myśleniu mamy obecnie wiele lekarstw i szczepionek na różne niegdyś nieuleczalne choroby.
W tej rozprawce postaram się udowodnić słuszność tezy: „Myślę, więc jestem”, ponieważ całkowicie się z nią zgadzam.
Najważniejszym argumentem potwierdzającym moją tezę jest to, iż myślenie jest czynnością nierozerwalnie związaną z egzystencją człowieka. Człowiek jest istotą z natury odkrywczą, a także leniwą. I cały czas próbuje ułatwiać sobie życie. Myślenie jest motorem wszystkich wynalazków takich jak komputer, telewizor, telefon komórkowy, samochód, Internet czy samolot.
Drugim argumentem potwierdzającym ją jest fakt, że gdyby nie myślenie świat by nie istniał. Nie istniałyby szkoły, urzędy i inne instytucje. Rozwój techniki, nowych metod leczenia na przykład laser, wszczepianie zastępczych organów ludzkich jest wynikiem twórczych myśli ludzkich.
Badania przeprowadzone przez naukowców prowadzą do rozwoju otaczającego świata, poznania coraz to nowych zakątków kosmosu na przykład wyprawy na Marsa czy na Księżyc, a także obrona Ziemi przed kometami lub ogromnymi meteorytami.
Twórcze myślenie służyło i służy do wynalezienia i dalszego udoskonalania przyrządów ostrzegawczych ludzkość przed różnymi kataklizmami jak trzęsienia ziemi, tornada, huragany. Niedaleka przeszłość kataklizm tsunami i huragan Catrina w Stanach Zjednoczonych jest dowodem na to, że trzeba w dalszym ciągu rozwijać urządzenia, czyli „myśl” musi dalej działać.
Moim zdaniem myślenie jest podstawą funkcjonowania świata i człowieka. Gdyby ludzie nie myśleli nie byłoby na świecie tyle udogodnień, z których możemy dzisiaj korzystać. Co więcej my sami bez myślenia nie moglibyśmy funkcjonować, ponieważ myślenie jest obecne we wszystkich czynnościach życiowych. Bez względu na to, jak, kiedy i co robimy; czy jesteśmy w domu, w sklepie, czy w szkole myślenie jest nam potrzebne do życia tak samo jak powietrze.
Kolejnym argumentem może być fakt, iż czasami nasze pomysły, czyli wynik naszego myślenia, mogą znaczyć więcej niż nasza obecność na przykład na lekcji- musimy być obecni, lecz niekoniecznie musimy na niej i o niej myśleć, czasami, a właściwie bardzo często jest tak, że chociaż jesteśmy na lekcji nic z niej nie wynosimy. Gdybyśmy byli na zajęciach i cały czas uważnie słuchali zrozumielibyśmy więcej i może mieli jakieś ciekawe pomysły związane z tą lekcją, niż gdybyśmy w ogóle nie słuchali.
Człowiek myślący jest ciekawym wszystkiego- świata, natury człowieka. Odkrywa przeszłość i zastanawia się jak będzie wyglądał świat za tysiąc lat.
Jednak myślenie ma pozytywne i negatywne strony. Do pozytywnych stron leży wynalezienie systemów zabezpieczających wielkie dzieła malarzy i innych artystów w muzeach, instytutach pamięci narodowej itd., itp. Natomiast do negatywnych należy fakt, że ludzie czasem używają swoich wynalazków do złych celów. Na przykład wyścigów zbrojeń, nowe metody wymuszania (terroryzm). Niektórzy ludzie pragną wykorzystywać, niektóre wynalazki do swych złych planów. Zazwyczaj takie zachowanie jest spowodowane chciwością ludzką, żądzą szybkiego wzbogacenia się i rządzą panowania nad światem.
Podsumowując samo pojęcie myślenia i rozważanie nad sensem i jego znaczeniem jest wystarczającym dowodem na istnienie człowieka, który dzięki niemu nieustannie się rozwija.
Myślę, że udało mi się przekonać was do słuszności stwierdzenia Kartezjusza: „Myślę, więc jestem” i mimo, że ma ono już kilka tysięcy lat będzie aktualne jeszcze przez wieki.