1. Wyjaśnij, na czym polegał totalny charakter II wojny światowej.
Totalny charakter II wojny światowej polegał na tym, że państwa osi nie przestrzegały żadnych zasad, które były dawniej spisane w formie umów międzynarodowych. Na zdobytych obszarach państwa osi stosowały masowe represje oraz ludobójstwa. Ogólne „zasady” mówiły o tym, że cywil nie może być zabijany oraz katowany. Jednak wojna totalna to właśnie zastraszanie, zabijanie, kazanie pracować ludziom w obozach koncentracyjnych. Pomagało to państwom osi zapanować nad podbitymi państwami, ponieważ wojna totalna osłabiała ducha walki w cywilach jak również powodowała wybuch paniki, co uniemożliwiało bunt. Wojna totalna polegała także na tym, że wcześniejsze ustalenia, które dotyczyły np. państw neutralnych nie brano pod uwagę.
2. Odpowiedz, w jaki sposób rozliczano i ukarano zbrodniarzy wojennych.
Zbrodniarzy wojennych karano w procesach sądowych. Najsłynniejszym procesem był proces Norymberski. Na ławie oskarżonych w tym procesie zasiadała grupa osób piastujących w nazistowskich Niemcach najwyższe stanowiska. Proces ten toczył się od 20 listopada 1945r. Do 1 października 1946r. Skazano w nim na karę śmierci 12 oskarżonych, 3 dostało dożywotnie więzienia, a reszta dostała wieloletnie kary pozbawienia wolności. Karano nie tylko najwyżej postawionych, ale też zwykłych, prostych ludzi, którzy pracowali z własnej woli w nazistowskich Niemczech. Kara były wymierzane w zależności od czynów czy pracy, którą się wykonywało. Kary te były potrzebne także do tego by nigdy więcej nie odrodził się faszyzm.
3. Wymień zasady, na których oparto odbudowę powojennych Niemiec.
Głównymi zasadami były:
- demilitaryzacja tj. całkowite rozbrojenie Niemiec.
- demonopolizacja tj. zniszczono wszystkie największe korporacje przemysłowe.
- denazyfikacja tj. rozliczono wszystkich obywateli Niemiec z tego, co robili za czasów wojny oraz skazanie ich na karę więzienia bądź na grzywnę.
- demokratyzacja tj. zniszczono i zakazano działania wszystkim partią nazistowskim oraz pozwolono na odbudowe startych partii, które nie miały nic wspólnego z faszyzmem.
4. Wytłumacz własnymi słowami, jak rozumiesz termin „ludobójstwo”
„Ludobójstwo”- według mnie jest to masowe, zabijanie cywili w czasie wojny, które ma pokazać, że nie należy przeciwstawiać się dyktaturze. Jest to także zabijanie tych, którzy nie poradziliby sobie w ciężkich pracach, oraz tych, którzy „przeszkadzali” dyktatorowi, ale myślę, że głównie chodzi tu o masowe, wielomilionowe „wybijanie” ludzi.