profil

Społeczeństwo.

poleca 85% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Społeczeństwo obywatelskie to społeczeństwo aktywne, zdolne do organizowania się w celu określenia i realizacji swych celów politycznych, społecznych i ekonomicznych w których jednostki korzystają z równych szans i możliwości swego rozwoju, a jego członkowie działają w ramach prawa i przyjętych zasad postępowania.
Naród-jest to trwała wspólnota ludzi utworzona historycznie, powstała na gruncie losów historycznych, kultury, języka, terytorium i życia ekonomicznego przejawiająca się w świadomości narodowej jej członków.
Obywatelstwo-jest to prawny związek z państwem.
Suwerenność państwa-prawo państwa o samostanowienia o sobie, niezależność narodowa
Konstytucja – to najważniejszy akt prawny w państwie, ma szczególną treść, moc prawną I w szczególny sposób jest uchwalana i zmieniana. Jest bardzo istotna z punktu widzenia jednostki, która na podstawie jej treści może orientować się jakie ma obywatel państwa prawa i obowiązki. Określa ustrój polityczny i społeczno gospodarczy państwa. Zawiera 13 rozdziałów,243 artykuły.
Preambuła- wstęp do konstytucji, zwykle o ważniejszym znaczeniu; wyjaśnia okoliczności powstania i określa jej cel.
Mniejszość narodowa- to grupy ludzi innych narodowości niż naród kraju, w którym zamieszkują.
Państwo to organizacja polityczna obejmująca zakresem działania ogół członków społeczeństwa zamieszkującego określone terytorium, mające suwerenność wewnętrzną i (wobec innych organizacji) i zewnętrzną .Składa się z trzech części a) osiadłej ludności b)obszaru c0 władzy wyższej i ogniw pośrednich.
Referendum to głosowanie powszechne w określonej sprawie, w którym mają prawo brać udział wszyscy obywatele posiadający czynne prawo wyborcze.
Państwo totalitarne- system społeczno polityczny, w którym państwo usiłuje sprawować całkowitą kontrolę nad społeczeństwem.
Państwo autorytarne- system polityczny, w którym najwyższa władza wykonawcza w państwie, nie podlega kontroli obywateli.W odróżnieniu od władzy totalit. Rządy autoryt. Nie starają się tworzyć pozorów demokracji nie legitymują swoich poczynań z wymuszaniem
Partie polityczne to organizacje społeczne jednoczące swoich członków na podstawie programu politycznego wyrażającego interesy określonych grup społecznych i dążące do realizacji własnego programu przez zdobycie i sprawowanie władzy państwowej lub przez wpływanie na działalność ośrodków aktualnie dysponujących władzą.
Koalicja to porozumienie partii politycznych w celu utworzenia rządu.
Prawo to zespół reguł postępowania ustanowiony przez powołane do tego organy państwowe i zabezpieczone przymusem państwowym..

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty

Ciekawostki ze świata