Kiedy układ wydalniczy nie pracuje właściwie, natychmiast pojawiają się problemy zdrowotne. Najbardziej niebezpiecznym objawem jest zaburzenie nerek. Niewydolność nerek powoduje brak możliwości usuwania z krwi zbędnych produktów przemiany materii. Taki objaw wymaga zastosowania dializy-jest to zabieg oczyszczania krwi z produktów przemiany materii; dwie główne metody dializy to hemodializa i dializa otrzewnowa .
Dializa Otrzewnowa inaczej zwana wewnątrzustrojowa jest to metoda wykorzystująca zdolności przesiękowe otrzewnej czyli błony surowiczej wyścielająca jamę brzuszną i jamę miednicy. Metoda polega na wprowadzeniu do jamy otrzewnej dwóch cewników(jeden jako cewnik napływowy, drugi jako odpływowy) i jednorazowym podawaniu przez cewnik napływowy odpowiedniej ilości i stężenia płynów dializacyjnych. w czasie zabiegu do płynów przedostaje się z krwi nadmiar mocznika i potasu oraz innych substancji toksycznych , które są odprowadzane przez cewnik odpływowy.
Drugą metodą jest Dializa Pozaustrojowa , polega ona podłączeniu pacjenta do urządzenia zwanego sztuczną nerką. W urządzeniu tym (przez które przepływa krew chorego) zastosowany jest system błon przepuszczalnych o średnicy porów nie pozwalających na przenikanie przez nie cząsteczek koloidowych (m.in. białka) i elementów morfotycznych krwi. Zabieg trwa 6-11 godzin i jest on wystarczający dla wyrównania osocza krwi.
A oto zalety przeprowadzania dializy:
-Dializa oczyszcza krew ze szkodliwych substancji
-pozwala na utrzymanie stałych wartości parametrów biochemicznych i kontrolowanie przebiegu choroby
-dobrze kontrolowany chory nie musi być inwalidą, jest w stanie podjąć prace zawodową
Wady zastosowania zabiegu:
-zabieg jest czasochłonny
-powoduje przewlekłe choroby jamy brzusznej
-powstają blizny i zrosty
-przewlekłe stany zapalne i przepukliny
-brak jej akceptacji przez niektórych pacjentów.
-wysoka cena maszyn wprowadzających płyn do jamy brzusznej tzw. cyklerów
-zakażenia cewnika i zapalenie otrzewnej
Mimo przewagi wad dializy jest ona najlepszym leczeniem stosowanym u dzieci z ostrą lub przewlekłą niewydolnością nerek.