profil

Wykorzystywanie energii wód

poleca 86% 102 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Wykorzystuje się energię pływów morza, fal morskich oraz energię cieplną mórz. Przewiduje się wykorzystanie energii prądów oceanicznych. W korzystnych warunkach topograficznych możliwe jest wykorzystanie pływów (przypływów i odpływów) morza. Ujście rzeki wpływającej do morza i wysokie jej brzegi umożliwiają budową zapory, pozwalającej na wpłyniecie wód morskich w dolinę rzeki podczas przypływu i wypuszczenie ich poprzez turbiny wodne do morza podczas odpływu. Największa na świecie elektrownia pływowa pracuje we Francji przy ujściu rzeki La Rance do kanału La Manche. Ma ona 24 turbiny o łącznej mocy 240 MW. Wadami elektrowni pływowych jest zasalanie ujść rzek oraz erozja ich brzegów wskutek wahań poziomu wody, a także utrudnienie wędrówek ryb z górę rzek. Istnieją dwa rozwiązania wykorzystania energii fal morskich napędzających:
• -turbiny wodne,
• -turbiny powietrzne.
W pierwszym rozwiązaniu woda morska pchana kolejnymi falami wpływa zwężającą się sztolnią do położonego na górze zbiornika. Gdy w zbiorniku tym jest wystarczająca ilość wody, wówczas przelewa się ona przez upust i napędza turbinę rurowa Kaplana, sprzężona z generatorem. Po przepłynięciu przez turbinę woda wraca do morza. Wykorzystana jest więc tutaj przemiana energii kinetycznej fal morskich w energię potencjalną spadu.

W drugim rozwiązaniu zbiornik jest zbudowany na platformie na brzegu morza. Fale wlewają się na podstawę platformy i wypychają powietrze do górnej części zbiornika. Sprężone przez fale morskie powietrze wprawia w ruch turbinę Wellsa napędzającą generator.
Innymi sposobami wykorzystania energii fal morskich są "tratwy" i "kaczki". Każda kaczka składa się z trzech stalowych części połączonych ze sobą zawiasami i poruszającymi się na falach. Ruch fal porusza tłoki pomp, znajdujących się w środkowej części "tratwy". Pompowana woda napędza turbinę, sprzężona z generatorem wytwarzającym prąd elektryczny. W przeciwieństwie do "tratew", które wykorzystują pionowy ruch wody morskiej. Łańcuchy "kaczek" umieszczone na długim pręcie, podskakując na falach niezależnie od siebie wprawiają w ruch tłoki pomp. Pompowana woda napędza turbiny sprzężone z generatorem. Zazwyczaj "kaczki" mają wymiary 24 na 10m. "Kaczki" o malej mocy od lat służą do oświetlania boi. Przemiana energii cieplnej oceanu to wykorzystanie różnicy temperatury wody na powierzchni i w głębi morza lub oceanu. Jest ona możliwa w obszarach równikowych, woda morska ma tam na powierzchni temperaturę około 30 C, na głębokości 300-500m, temperaturę ok. 7 C. Wykorzystanie tej różnicy polega na zastosowaniu substancji, który paruje w temperaturze wody powierzchniowej i jest skraplana za pomocą wody czerpanej z głębokości 300-500m. Taka substancją może być amoniak, freon lub propan.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty