profil

Spółki akcyjne

poleca 85% 194 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

SPÓŁKI AKCYJNE to prawna forma wielkich przedsiębiorstw. Mówiąc kodeksowo jest to spółka kapitałowa posiadająca osobowość prawną która może być tworzona przez jednego lub więcej założycieli a udziałowcami w tej spółce są akcjonariusze którymi mogą być lecz nie muszą także założyciele.
Minimum kapitału zakładowego w tej spółce to 500 tys.zł i dzieli się na akcje o wartości min.1zł.
Cechami spółek akcyjnych które odróżniają się od innych spółek są te które nakazują organom państwa intensywną kontrolę nad spółką w momencie jej czynności założycielskiej.
Z mocy samego prawa sąd rejestrowy za pośrednictwem remitenta bada wycenę wartości wnoszonych aportów a ponadto przed momentem zarejestrowania spółki analizuje sprawozdanie założycieli z dokonanych czynności.
Założyciele nie mogą dysponować dokonywanymi przez akcjonariuszy wpłatami, te mogą być kierowane tylko i wyłącznie do banku i są do jedynej dyspozycji zarządu już zarejestrowanej spółce.
Po zarejestrowaniu spółki nabywa ona osobowość prawną a generalne zasady jej działania są zbliżone do spółki z o.o.
Różnice w stosunku do spółki z o.o.
*występuje obowiązek istnienia Rady Nadzorczej
*Zarząd jest powoływany przez Radę Nadzorczą chyba że statut spółki stanowi inaczej
*Zarówno Zarząd jak i Rada Nadzorcza bądź jej poszczególni członkowie powoływani są na kadencje które nie mogą trwać dłużej jak 5 lat.
*uchwały zgromadzenia walnego akcjonariuszy pod rygorem nieważności zawsze wymagają zaprotokołowania notarialnego
*wyrazem więzi akcjonariusza ze spółką są dokumenty akcji
*walne zgromadzenie akcjonariuszy zwołuje się za pomocą Monitoru Sądowego lub Gospodarczym.
Rodzaje akcji
*imienne
*na okaziciela
*zwykłe
*uprzywilejowane (imienne tylko i wyłącznie)
Akcje uprzywilejowane dają zwiększone korzyści akcjonariusza w zakresie prawa głosu prawa do dywidendy, ewentualnie prawa do majątku likwidacyjnego spółki.
Uprzywilejowanie co do dywidendy daje prawo do jej poboru lecz maksymalnie o 50% większej od dywidendy zwykłej.
*mienie są to akcje dające prawo do dywidendy lecz nie dające prawa głosu w głosowaniu
*świadectwo założycielskie są to dokumenty dające prawo do dywidendy i wydawane są one na maksymalnie 10 lat w zamian za wynagrodzenie za usługi oddane przy tworzeniu spółki.
Upadłość to zespół zjawisk prawnych które powstają w związku z niewypłacalnością przedsiębiorcy.
Upadłość regulowana jest ustawą z 2003 r. a celem regulacji prawnej jest spowodowanie sytuacji jak najwyższego zaspokojenia interesów wszystkich wierzycieli.
Przedsiębiorca będzie przez Sąd uznany za upadłego gdy jego majątek nie wystarcza na zaspokojenie wszystkich wierzycieli bądź gdy przedsiębiorca zaprzestaje płacenia długu.
Nie jest przesłanką upadłości krótkotrwałe wstrzymanie z zaspokojeniem wierzycieli na skutek przejściowych trudności.
Dłużnik przed istnieniem przesłanek upadłości w ciągu dwóch tygodni powinien wystosować wniosek do sądu upadłości i to pod rygorem odpowiedzialności odszkodowawczej i pozbawieniem go prawa prowadzenia działalności gosp. i zasiadania we władzach innych przedsiębiorców przez okres 10 lat.
Wniosek o ogłoszenie upadłości może przedłożyć także każdy z wierzycieli.
Sąd ogłaszając upadłość w zależności od rodzaju upadłości powołuje albo syndyka z mocy upadłości albo nadzoru sądowego.
Upadłość może być ogłoszona w celu likwidacji całego majątku przedsiębiorcy albo w celu zawarcia z nim układu.
W razie ogłoszenia upadłości w celu likwidacji powołanych przez sąd syndyk z mocy samego prawa przejmując całość majątku upadłego w celu zaspokojenia z niego roszczeń wierzycieli.
Rolą syndyka jest ustalenie i udokumentowanie majątku upadłego. Syndyk toczy spory sądowe z dłużnikami i wierzycielami, ustala ich listę którą akceptuje sąd a w dalszej kolejności ze środków uzyskanych ze sprzedaży majątku upadłego spłaca wierzycieli.
Syndyk spłaca wierzycieli wg określonej przepisami prawa kolejności:
*w pierwszej kolejności syndyk spłaca koszty sądowe, swoje wynagrodzenie przez długi powstałe w związku z jego czynnościami
*w drugiej kolejności syndyk spłaca wszelkiego rodzaju należności publiczno-prawne (podatki dochodowe od nieruchomości, fundusze ochrony środowiska)
*w trzeciej kolejności syndyk spłaca należności z tyt.roszczeń pracowniczych
*w czwartej kolejności syndyk wypłaca w odpowiednich proporcjach należności pozostałych wierzycieli
*w piątej kolejności odsetki
Przedsiębiorstwo upadłe uważa się za zlikwidowane gdy sąd przyjmie sprawozdanie likwidacyjne syndyka.
Jeżeli upadłym jest osoba fizyczna prowadząca działalność gosp. wówczas majątkiem upadłego jest także majątek osobisty nie związany z działalnością gosp.
Upadłość w celu zawarcia układu polega na tym że upadły zachowuje swoje przedsiębiorstwo gdy wierzyciele wyrażają na to zgodę. Cechą układu jest zmniejszenie obciążeń dłużnika poprzez zmniejszenie kwot długu, odroczenie spłaty długu, rozłożenie długu na raty, przyjęcie mieszanki powyższych rozwiązań.
Układ uważa się za przyjęty gdy za jego przyjęciem głosuje większość wierzycieli mających łącznie nie mnie jak 2/3 wierzytelności w ogólnej kwocie wierzytelności.
W każdym stadium postępowania upadłościowego sąd może zmienić upadłość „likwidacyjną” w upadłość „układową” i odwrotnie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut

Ciekawostki ze świata