profil

Układ słoneczny.

poleca 85% 315 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Jowisz Ziemia uran neptun merkury wenus saturn

Ziemia jest jednym z dziewięciu ciał niebieskich zwanych planetami, które ciągle krążą wokół słońca. Słońce jest jedną z wielu miliardów gwiazd we Wszechświecie.Krążą wokół niego liczne ciała niebieskie tworząc wraz z nim Układ Słoneczny. Największe obiekty utrzymywane na orbicie przez pole grawitacyjne Słońca to dziewięć planet. Wokół niektórych z nich krążą ich satelity, czyli księżyce.

PLANETY(Blisko Słońca krążą cztery małe skaliste planety: Merkury, Wenus, Ziemia i Mars. Dalej w przestrzeni kosmicznej są położone cztery giganty złożone przede wszystkim z gazu - Jowisz, Saturn, Uran i Neptun. Zaś Pluton jest jeszcze dalej.)
Merkury: jest położony tak blisko Słońca, że jest prawie niewidoczny. Kamery filmowe statku kosmicznego Marinera 10 ukazały nagą planetę
z kraterami, górami, graniami i dolinami, podobną do księżyca. Ponieważ nie ma tam atmosfery temperatura wzrasta do 400 C lub spada do -180 C.
Merkury posiada średnicę 4878 km. i okrąża Słońce w ciągu 88 dni w odległości 58 mln. km., obracając się co 58,65 dni.

Wenus: znajduje się najbliżej Ziemi i jest bardzo jasna, gdyż pokrywają ją chmury odbijające światło słoneczne. Wenus ma średnicę 12 104 km. i okrąża Słońce w ciągu 225 dni w odległości 108 mln. km., obracając się co 243 dni. Wenus kręci się w przeciwną stronę niż inne planety.
Ziemia: jest z kolei trzecią planetą Układu Słonecznego. 2400 lat temu starożytni Grecy stwierdzili, że Ziemia jest okrągła. Stwierdzili to na podstawie, że okręty stopniowo zanikają. Arystoteles( 384-322 p.n.e. ) zauważył, że cień Ziemi na Księżycu w fazie zaćmienia jest okrągły. Ziemia ma średnicę 12 756 km. i okrąża Słońce w ciągu 365,25 dni w odległości 149,6 mln. km., obracając się co 23,93 godziny. Księżyc obraca się co 27,3 dnia. Ziemia posiada 1 księżyc.

Mars: jest znany jako " Czerwona Planeta ", z powodu czerwonawego pyłu pokrywającego rozległe obszary jego powierzchni, pociętej kraterami, szczelinami i ogromnymi wulkanami wysokości do 25 km. Być może na Marsie poza lodem tworzącym polarne czapy lodowe znajduje się woda. Mariner 9 i Viking 1 oraz Viking 2 ukazały rozległe obszary wymyte przez powódź. Mars ma 6787 km. średnicy i okrąża Słońce w ciągu 687 dni w odległości 228 mln. km., obracając się co 24,62 godziny. Posiada nieco mniejszą gęstość niż Ziemia i ma 2 księżyce.
Jowisz: jest największy z wszystkich planet. Wiruje tak szybko (raz na 10 godzin), że wybrzusza się na równiku. Wokół niego znajduje się delikatny pierścień pyłu, a jego powierzchnię pokrywają pasy kłębiących się obłoków. Charakterystyczną jego cechą jest Wielka Czerwona Plama, utworzona przez szalejącą w atmosferze burzę o rozległości 24 000 km. Jowisz ma 16 księżyców. Ma średnicę 142 800 km. Potrzebuje prawie 12 lat na okrążenie Słońca w odległości 778 mln. km., ale obraca się co 9,8 godziny co oznacza, że porusza się z prędkością ponad 45 000 km/h. Posiada zaledwie jedną czwartą gęstości Ziemi , ponieważ złożony jest głównie z gazu.

Saturn: jest najbardziej widowiskową ze wszystkich planet, gdyż ma szerokie, barwne pierścienie i pofałdowaną powierzchnię. Pierścienie składają się z milionów maleńkich pokrytych lodem skał. W środku Saturn ma małe skaliste jądro, otoczone cienką warstewką wodoru w postaci gazowej. Saturn ma ok. 20 księżyców. Największy z nich Tytan, jest niemal połowy wielkości Ziemi. Średnica Saturna ma 120 420 km. i okrąża Słońce w ciągu 30 lat w odległości 1427 mln. km., obracając się co 10,6 godzin. Jest osiem razy mniej gęsty od Ziemi. Unosiłoby się na wodzie.
Uran: to ogromna gazowa planeta, złożona z wodoru i helu z pokrytym lodem, skalistym jądrem. Temperatura przy powierzchni może spaść nawet do -214 C. Krążąc wokół Słońca przechyla się dziwnie na bok. Przez wiele lat jeden z biegonów wskazuje na Słońce. Uran ma średnicę 51 120 km. i okrąża Słońce w czasie 84 lat w odległości 2870 mln. km., obracając się co 17,3 godziny.
Neptun: to bladoniebieski dysk z szerokimi pasmami chmur i Wielką Ciemną Plamą podobną do Wielkiej Czerwonej Plamy Jowisza. Ma 8 księżyców i układ pierścieni. Neptun ma średnicę 49 500 km. i okrąża Słońce w czasie 165 lat w odległości 4497 mln. km., obracając się co 19,2 godziny.

Pluton: to najmniejsza, pokryta lodem planeta ze skały i metanu. Posiada mniejszą planetę o nazwie Charon.
Średnica Plutonu wynosi 2280 km. i okrąża Słońce w czsie 250 lat w przeciętnej odległości 5900 mln. km., obracając się co 6,4 dni.

Wszystkie planety poza Plutonem orbituja (poruszają się) wokół Słońca w ten sam sposób i w tej samej płaszczyźnie. Orbita Plutona umieszczona jest pod pewnym kątem; czasem zbliża się do Słońca bardziej niż Neptun. Im odleglejsza jest planeta tym dłuższa jej droga wokół Słońca. Jak stwierdził w XVII w astronom Johannes Kepler. Orbity nie mają kształtu kół, lecz tworzą elipsy, stanowiące rodzaj owalu.

Przed pięcioma miliardami lat Układ Słoneczny był prawdopodobnie wirującym obłokiem gazu i pyłu. Stopniowo centrum chmury uległo kondenstacji w protogwiazdę, która zapadła się tworząc Słońce. Następnie gaz skupiał się w podobny sposób, tworząc zewnętrzne planety-Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna- z których każda posiada małe twarde jądro otoczone gazem. Skaliste, wewnątrzne planety-Merkury, Wenus, Ziemia i Mars-mogły powstać podobnie, skupiając się w twardą materię z której została uwolniona większość gazów. Ale materiał, z którego powstały mógł też pochodzić z protogwiazdy Słońca, a następnie ulec skupieniu w małe skalne bryłki nazwane plantezymale.

Ten opis powstania Układu Słonecznego jest zmodyfikowaną wersją teorii zwanej hipotezą mgławic, po raz pierwszy sformułowaną przez Pierre Laplace'a w 1796 roku.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut

Ciekawostki ze świata