profil

Jak powstał Układ Słoneczny?

Ostatnia aktualizacja: 2021-02-25
poleca 85% 508 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Jowisz Ziemia Słońce uran neptun saturn

Pomiędzy gwiazdami naszej galaktyki znajdują się wielkie chmury gazów i pyłów - mgławice. Istnieje przypuszczenie, że to właśnie z takiej mgławicy, około 5 miliardów lat temu, powstał Układ Słoneczny.

Prawdopodobną przyczyną było zagęszczanie materii pod wpływem siły grawitacji. Kurcząca się mgławica zaczęła wirować wokół własnej osi i po pewnym czasie przybrała kształt dysku, przy czym większość materii skoncentrowała się w jego centrum. Proces kurczenia się bezustannie przybierał na sile. Centrum "dysku" zaczęło przemieniać się w coraz gęstsze i gorętsze jądro.Gdy temperatura osiągnęła na dziesiątki milionów stopni i rozpoczął się proces syntezy termojądrowej, powstała nowa gwiazda- Słońce. Jednocześnie w chmurze pyłowi gazów wokół jądra formowały się planety.

Początkowo miały one masy wielokrotnie większe od mas dzisiejszych planet.Na skutek wymiatającego działania promieni słonecznych zostały one pozbawione rozległych otoczek gazowych, składających się głównie z najlżejszych gazów (wodór i hel), w których skupiona była przeważająca część masy poszczególnych planet. Dalej od Słońca, gdzie panowała znacznie niższa temperatura, uformowały się większe planety, otoczone grubą warstwą gazów - Jowisz, Saturn, Uran i Neptun.

Powstanie Układu Słonecznego nie było czymś szczególnym. We wszechświecie bezustannie powstają nowe gwiazdy i ich układy.Astronomowie przypuszczają, iż wiele gwiazd posiada swoje planety. Na przykład obraz Gwiazdy Bernarda wydaje się zaburzony właśnie ruchem naturalnych satelitów. Obserwacje w podczerwieni wykazały, że dookoła jasnej gwiazdy Vega również znajduje się materia, która najprawdopodobniej jest jej układem planetarnym.

Jeśli ta teoria jest prawdziwa, to we wszechświecie znajduje się bardzo wiele układów planetarnych. Przy niewyobrażalnie wielkich liczbach opisujących kosmos, jest bardziej niż prawdopodobne, że istnieje wiele nieznanych nam ciał niebieskich podobnych do Ziemi -a na nich jest życie.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata