W powietrzu występują oprócz tlenu i azotu jeszcze inne gazy, których ilość zmienia się w zależności od miejsca ich występowania na kuli ziemskiej. Takim gazem jest DWUTLENEK WĘGLA , który zgodnie ze współczesną nomenklaturą nazywa się też TLENKIEM WĘGLA (IV).
Postawmy sobie pytanie: skąd się bierze w powietrzu?
Wydychają go wszystkie organizmy żywe. Powstaje podczas spalania węgla, drewna, ropy naftowej, benzyny, a więc źródłem CO2 są też m.in.: elektrownie węglowe, transport, przemysł oraz gospodarstwa domowe.
Jeżeli chcemy się przekonać czy naprawdę wydychamy dwutlenek węgla, możemy przeprowadzić bardzo proste doświadczenie.
Do zlewki należy wlać wody wapiennej i przez szklaną rurkę wydychać powietrze z płuc.
Po chwili woda wapienna zmętniała. Jest to dowód na to, że z płuc wydychamy dwutlenek węgla, który reaguje z wodą wapienną powodując wytrącanie się białego osadu.
DLACZEGO WZROST DWUTLENKU WĘGLA W POWIETRZU JEST GROŹNY?
Nie kontrolowana emisja dwutlenku węgla CO2, do atmosfery powoduje duże zagrożenie, bo staje się przyczyna tzw. efektu cieplarnianego. Słońce wysyła w przestrzeń promieniowanie o różnych długościach fal. Ta energia trafia na gęstą warstwę atmosfery, która otacza Ziemię spełniając rolę płaszcza ochronnego naszej planety. Pozwala to na utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności, a co za tym idzie życia na Ziemi. Atmosfera przepuszcza tylko część promieniowania słonecznego. Ziemia się ogrzewa a nadmiar energii wypromieniowuje z powrotem w Kosmos. Jeżeli promieniowanie to natrafi na zbyt grubą i szczelną warstwę gazów (tzw. cieplarnianych, a do nich należy między innymi dwutlenek węgla) – zostanie zatrzymane. Temperatura na Ziemi podniesie się, a to może spowodować zmianę klimatu, ocieplenie atmosfery, topnienie lodów oraz podniesienie się poziomu wody z morzach i oceanach.
Badanie składu chemicznego dwutlenku węgla.
Napełniając duży cylinder do spalań lub kolbkę dwutlenkiem węgla, a następnie wprowadzając zapalony magnez.
W cylindrze do spalań zaszła bardzo gwałtowna reakcja i powstały dwie nowe substancje czarna i biała.
Są nimi węgiel (czarny nalot) i tlenek magnezu (biały proszek). Zaszła reakcja chemiczna:
magnez + dwutlenek węgla -> węgiel + tlenek magnezu