STRUKTURA PARLAMENTU
SEJM
Sejm liczy 460 posłów. Posłowie zrzeszają się w klubach lub kołach poselskich. Klub może utworzyć co najmniej 15 posłów, a koło minimum 3. w przypadku głosowania nad bardzo ważnymi ustawami przewodniczący klubu parlamentarnego może wprowadzić dyscyplinę partyjną. Oznacza to, że wszyscy członkowie klubu muszą głosować zgodnie z ustaleniami podjętymi podczas zebrania klubu.
Na pierwszym posiedzeniu Sejm wybiera ze swojego grona marszałka sejmu. Marszałek przewodniczy obradom sejmu i kieruje jego pracami oraz reprezentuje go na zewnątrz. Marszałek i wicemarszałkowie sejmu wchodzą w skład Prezydium Sejmu, które ustala plan pracy sejmu. Marszałek, wicemarszałkowie i przewodniczący każdego z klubów poselskich tworzą konwent seniorów. Odpowiada on za współprace między klubami poselskimi oraz wydaje opinie dotyczące terminów prac sejmu i porządku obrad.
Posłowie pracują w komisjach sejmowych które zajmują się rozpatrywaniem i opiniowaniem powierzonych im spraw, np. projektów ustaw. Istnieją komisje stałe i nadzwyczajne, powoływane w celu zbadania określonej sprawy, po rozpatrzeniu której ulegają rozwiązaniu. W sejmie działa ponad 20 komisji stałych, m.in. komisja spraw zagranicznych, łączności z Polakami za granicą, edukacji oraz nauki i postępu technicznego.
SENAT
Wprowadza się w nim poprawki do ustaw przygotowywanych w izbie poselskiej. Ta dodatkowa kontrola służy poprawie jakości ustanawianego prawa.
W Senacie zasiada 100 senatorów. Jego organizacja wewnętrzna jest podobna do Sejmu. Na czele senatu stoi Marszałek Senatu, który przewodniczy obradom senatu i Prezydium Senatu, zwołuje Konwent Seniorów i nadzoruje prace komisji senackich. Senatorowie mogą zrzeszać się w klubach senatorskich, ale w odróżnieniu od posłów do utworzenia takiego klubu wystarczy 7 senatorów. Senatorowie pracują w komisjach senackich- stałych i nadzwyczajnych. Ich głównym zadaniem jest rozpatrywanie ustaw uchwalonych na ich temat, senat może też tworzyć i przekazywać do Sejmu własne projektu ustaw.
ZGROMADZENIE NARODOWE
W szczególnie ważnych dla państwa okolicznościach obie izby parlamentu zbierają się na wspólnym posiedzeniu, tworząc nowy organ państwa- Zgromadzenie Narodowe.
Ustala ono własny regulamin obrad. Zbiera się ono, np. aby przyjąć przysięgę od nowo wybranego Prezydenta, w chwilach szczególnie ważnych i uroczystych dla państwa, np. z okazji wysłuchania orędzia Prezydenta lub przemówień polityków i przywódców składających wizyty w naszym kraju.