Był Hiszpanem. Urodził się w roku 1881 w pięknym mieście Malaga nad Morzem Śródziemnym. W poświęconej mu książce Gertrudy Stein czytamy: "Ojciec Picassa był w Hiszpanii profesorem sztuk pięknych, a Picasso zaczął od razu pisać obrazami tak, jak inne dzieci piszą a, b i c. Był urodzonym rysownikiem, od początku rysował nie jak dziecko, ale jak artysta (...) od początku dzieciństwa porozumiewał się za pomocą obrazów, były one jedynym jego sposobem wyrażania się, a zawsze miał bardzo dużo do powiedzenia". Malarstwa uczył się w Barcelonie i Madrycie. Pierwsze obrazy namalował przekroczywszy dwudziesty rok życia. Są to wizerunki prostych ludzi (np. obraz "Prasowaczka"), namalowane w wąskiej gamie barw z przewagą niebieskiej (był to tzw. okres błękitny). W roku 1904 przybył do Paryża, gdzie miał pozostać na zawsze. W latach 1905 i 1906 namalował serię obrazów z pzrewagą barw ciepłych (tzw.okres różowy), ich tematem był przede wszystkim świat cyrku.
Następne lata twórczości malarza przypadły na lata kubizmu. Dziesięciolecia po kubizmie to okres różnorodnych poszukiwań Picassa-od kompozycji klasycznych o pięknym czystym rysunku, po silne deformacje, szczególnie w przedstawieniach postaci człowieka.
Pablo Picasso namalował bardzo wiele zaskakujących obrazów. Malował je radośnie, ciesząc się z każdego namalowanego odkrycia. Kres tej twórczości przyniósł rok 1936 gdy w rodzinnym kraju artysty, republice Hiszpanii, wybuchła wojna domowa, a wewnętrznych wrogów ustroju republikańskiego wsparły faszystowskie Niemcy. Pod bombami niemieckiego legionu lotniczego Condor zginęło miasteczko Guernica. temu wydarzeniu, tragedii miasta i jego cywilnej ludności Picasso, obywatel francuski, lecz przecież Hiszpan i hiszpański patriotra poświęcił swoje słynne, dramatyczne dzieło ("Guernica").
Okres II wojny światowej i lata powojenne Pablo picasso spędził w Paryżu. Malował, rzeźbił, uprawiał grafikę, zdobił ceramikę, a wyobraźnia podsuwała mu ciągle nowe pomysły.
W roku 1948 wielki artysta odwiedził Polskę. pozostawił nam w darze sporo litografii i własnoreęcznie malowanych talerzy ceramicznych, a także dwa rysunki: "Głowę dziewczyny polskiej" i "Głowę oświęcimskiego więźnia".